آزمون YÖS چیست

آزمون YÖS ، آزمون ورودی دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های ترکیه است. این امتحان به دانشجویان خارجی این امکان را می‌دهد تا در زمینه‌های مختلف مانند پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و غیره در ترکیه مطالعه کنند.

با داشتن مدرک YÖSمتقاضی می‌تواند در دانشگاه‌های دولتی و یا خصوصی ترکیه  شرکت کند.این آزمون هرساله در اواسط ماه می در دانشگاه‎های ترکیه برگزار می شود و نتایج توسط دانشگاه برگزار کننده اعلام می شود .

نکته: بعضی از دانشگاه‌های هنر و موسیقی ترکیه آزمون استعدادیابی مخصوص به این رشته‌ها را برگزار می‌کنند.

آزمون YÖS از دو بخش تشکیل شده است

بخش اول‌آزمون :

  • “آزمون مهارت‌های هوش و ریاضی ” می باشد که برای بخش ریاضی سر فصل هایی مانند ریاضیات عمومی, هندسه, مثلثات و غیره مد نظر بودهدر بخش هوش اغلب سؤالات بر پایه تفکر منطقی, اشکال سه بعدی و نظایر آن است .سؤالات دارای حداقل وابستگی به زبان هستند اما توضیحات در زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌شود. این بخش شامل ۸۰ سؤال، ۴۵ IQ و ۳۵ ریاضی است. ۹۰ دقیقه طول می‌کشدسطح سؤالات ریاضی در حد ریاضیات دبیرستان است.

بخش دوم آزمون :

  • در صورتی که متقاضی در بخش اول موفق شده و در دانشگاه پذیرش  شود سپس می‎بایست در  آزمون زبان ترکی استانبولی شرکت نماید.آزمون مهارت زبان ترکی” ارزشیابی تسلط متقاضیان به زبان ترکی را ارزیابی می‌کند .آزمون زبان ترکی استانبولی ۶۰ دقیقه طول می‌کشد.  اگر سطح زبانی فرد قابل قبول باشد مستقیما وارد دانشگاه میشود و در غیر اینصورت باید قبل از دانشگاه در یک دوره ۶ ماهه زبان شرکت کند.

ارتباط مقطع دبیرستان با آزمون YÖS

نمرات دبیرستان هیچ تأثیری بر آزمون Yos ندارد. بنابراین تنها نمره خالص آزمون در پذیرش دانشگاه‌های ترکیه اهمیت دارد.تنها موردی که حائز اهمیت است، داشتن دیپلم دبیرستان است که باید با مدرک دیپلم دبیرستان‌های ترکیه تطابق داشته باشد.

آیا آزمونYÖS سخت است؟

سختی یا آسانی این آزمون کاملاً به دانش‌آموز و سطح دانش آن بستگی دارد. داوطلب برای رسیدن به این جواب می‌تواند به سؤالات سالهای قبل این آزمون مراجعه کند

شرایط متقاضیان شرکت در آزمون YÖS

  • داوطلب باید فارغ التحصیل دبیرستان و یا در حال تحصیل در سال آخر دبیرستان باشد
  • باید ملیت خارجی داشته باشد (اتباع ترکیهای با ملیت ترکیه ای یا ملیت قبرس شمالی نمی توانند در این آزمون شرکت کنند)

یک نمونه آزمون YOS -2017 را می توانید دانلود کنید.

آزمون YÖSدر شریف‌یار

موسسه شریف‎یار نماینده رسمی و برگزارکننده دوره‎های تضمینی وآزمون YÖSدر تهران است  . 

نتیجه این آزمون قابل قبول ومورد تایید کلیه دانشگاههای ترکیه می باشد .

اساتید مجرب ریاضی ، GMAT  و همچنین اساتید زبان ترکی استانبولی موسسه شریف‎یار ، داوطلبان شرکت در آزمون YÖS را تا کسب قبولی نهایی در آزمون و دریافت پذیرش از دانشگاه‎های ترکیه در رشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی یاری می نمایند .

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو وقت مشاوره با کارشناسان شریف‎یار می توانید با بخش روابط عمومی موسسه تماس حاصل فرمایید .

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

ارسال درخواست:

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش عدد 1 را به شماره 09020089128 پیامک کنید