ادامه‎ تحصیل‎ در دانشگاه‎های ‎پرتغال

کشور پرتغال:

کشور پرتغال در قرن ۲۱  جزءکشورهای توسعه‌یافته بوده با سطح زندگی بالا و استاندارد. سطح تحصیلات در کشور پرتغال دارای رتبه ۳۵ جهانی است. دانشگاه‌های این کشور تا سال ۲۰۱۸ برای سالهای متمادی جزء دانشگاه‌های برتر در دنیا بوده و این دلیل محکمی برای جذب داوطلبان ادامه‎ تحصیل‎ در دانشگاه‎های ‎پرتغال از اقصی نقاط جهان است.

پرتغال کشوری با هوای معتدل مدیترانه‌ای، نوار ساحلی زیبا و شهرهایی با جاذبه‌های تاریخی و فرهنگ غنی است. کشور پرتغال به داشتن فرهنگ معاصر وزندگی‌های شبانه معروف است. در شهرهای اصلی کشور پرتغال هرساله تعداد بی‌شماری فستیوال‌های به‌یادماندنی موزیک برگزار می‌شود

در حدود ۳۰۰ میلیون نفر در دنیا به زبان پرتغالی صحبت می‌کنند و موقعیت ویژه سیاسی پرتغال به‌عنوان یکی از اعضای سازمان ملل و اهمیت تاریخ پرتغال به‌عنوان یکی از اعضای ناتو قابل‌تأمل است. پرتغال سرزمین سنت‌ها و نوآوری‌ها بوده است. کشور پرتغال یکی قطب‌های سیاسی و اقتصادی پیشرو در طول دوران متمادی بوده است. در طول قرن اخیر قانون حکومتیان از پادشاهی به دمکراسی تغییریافته است.

پذیرش از دانشگاه‌های پرتغال

کشور پرتغال با دسترسی خوب و با جاذبه‌های بالای فرهنگی و تاریخی مقصد مناسب برای دانشجویان خارجی متقاضی دانشگاه‌های اروپایی است. سیستم آموزشی پیشرفته مبنی بر دروس و واحدهای نظری و عملی در دانشگاه‌های خصوصی و عمومی و انستیتوهای پلی‌تکنیک بکار رفته است.

۱- انتخاب رشته و مقطع دانشگاهی مناسب

بعضی از دانشگاه‌های پرتغال به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.

۲- انتخاب دانشگاه مناسب

اقدام برام پذیرش دانشگاه

جستجو برای انتخاب رشته‌های دانشگاهی متناسب با سطح تحصیلی دانشجو در دانشگاه‌های کشور پرتغال و توجه به زبان مورد تدریس خیلی اهمیت دارد. بعضی از دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شود ولی ارائه دروس معمولاً به زبان پرتغالی است.

آزمون ورودی دانشگاه‌های پرتغال:

سیستم پذیرش در دانشگاه‌های پرتقال شامل امتحانات ورودی است که معمولاً به‌طور جداگانه هم برگزار می‌شود. و نحوه برگزاری آزمون به کشور خود دانشجوی متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های پرتقال بستگی دارد.

داوطلبانی که قصد ادامه‎ تحصیل‎ در دانشگاه‎های ‎پرتغال را دارند و از کشورهای غیر از حوزه اروپا متقاضی هستند می‌توانند در سفارت کشور پرتغال در کشورشان این امتحانات را بگذرانند.

 زبان موردنیاز

زبانی که در دانشگاه‌های پرتغال تدریس می‌شود عموماً به زبان پرتغالی است و معمولاً دوره یا کلاسهای زیادی به زبان انگلیسی آموزش داده نمی‌شود. بنابراین آزمودن ارزیابی زبان پرتغالی جزِ اولین آزمون‌های ورود به دانشگاه‌های پرتغال است مخصوصاً برای دوره کارشناسی. در مقاطع بالاتر (ارشد و دکتری) معمولاً به یک سطح زبان متوسط در حد زبان B1/B2 نیاز است.

متقاضیان خارجی ادامه‎ تحصیل‎ در دانشگاه‎های ‎پرتغال  ملزم به گذراندن یکی از آزمون‌های بین‌المللی تعیین سطح زبان است.

IELTS

TOEFL iBT

C1 Advanced/ C2 Proficiency

PTE A

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

داوطلبان متقاضی ادامه‎ تحصیل‎ در دانشگاه‎های ‎پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک لیسانس یا معادل لیسانس مرتبط با رشته انتخابی در دانشگاه‌های پرتغال را داشته باشد. و برای مقطع دکتری باید مدرک کارشناسی ارشد مرتبط داشته باشد.

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی

برای ادامه‎ تحصیل‎ در دانشگاه‎های ‎پرتغال در مقطع لیسانس نیاز به سوابق تحصیلی دوران دبیرستان و پیش‌دانشگاهی دانشجو است. و در بعضی از دانشگاه‌ها و مؤسسات یک آزمون ورودی چندبخشی برای ارزیابی داوطلبان تعیین‌شده است. و این آزمون معمولاً برای داوطلبان خارجی ادامه‎ تحصیل‎ در دانشگاه‎های ‎پرتغال که بیرون از حوزه اروپا و شینگن هستند، در سفارت کشور پرتغال در کشور مبدأ برگزار می‌شود

مدارک موردنیاز برای درخواست پذیرش

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • گواهی مبنی برگذراندن امتحانات ورودی دانشگاه‌های پرتغال در سفارت کشور مبدأ (مخصوصاً زمانی که برای مقطع کارشناسی اقدام می‌شود)
 • مدارک تحصیلی اتمام دوره دبیرستان و دیپلم و پیش‌دانشگاهی در صورت نیاز برای مقاطع بالاتر، مدرک  کارشناسی. ریزنمرات تمام دوره‌های نام‌برده شده لازم است
 • سوابق تحصیلی
 • نامه انگیزشی
 • گواهی پرداخت هزینه ثبت‌نام ۵۰ یورو
 • رزومه کاری (برای بعضی از مقاطع)
 • سوابق تحصیلی باید به دو صورت مدارک اصلی و ترجمه و تأییدشده مهیا شود.

زمان ارسال مدارک

به‌طور عموم سه تاریخ پذیرش برای متقاضیان خارجی ادامه‎ تحصیل‎ در دانشگاه‎های ‎پرتغال اعلام می‌شود. در پاییز و یا در بهار:

اولین زمان ارسال از ما آوریل شروع و تا ماه اوت ادامه دارد

دومین زمان از اول ماه جون تا ماه جولای است

و درنهایت از ماه آگوست تا سپتامبر خواهد بود.

داوطلبان باید به خاطر داشته باشند که زمان ارسال مدارک پذیرش معمولاً به خود دانشگاه و یا موسسه عالی منحصر می‌شود. حتی در یک دانشگاه هم ممکن است برای دو مقطع مختلف زمان پذیرش متفاوتی اعلام شود. بررسی مدارک و اعلام جواب نهایی پذیرش معمولاً یک تا دوماه بعد از ارسال خواهد بود.

اقدامات اساسی بعد از دریافت پذیرش

۱-مشخص کردن وضعیت بیمه

۲-درخواست ویزای دانشجویی

۳- اقدام جهت دریافت مجوز اقامت

۴- ثبت‌نام در دانشگاه قبل شروع کلاسهای ترم

ویزای تحصیلی دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در پرتغال

ویزای تحصیلی کشور پرتغال

کشورهای خارج از منطقه شینگن و اروپا ملزم به فراهم کردن ویزا برای حضور در کشور پرتغال هستند. داوطلبان متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های پرتغال که قصد اقامت بیش از ۳ ماه در این کشور رادارند، بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه‌های پرتغال باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند.

مدت‌زمان صدور ویزا حدود ۳ ماه است با هزینه حدود ۱۷۰ یورو. بنابراین داوطلب ادامه تحصیل در دانشگاه‌های پرتغال با یک برنامه زمان‌بندی مناسب باید بلافاصله بعد از دریافت پذیرش برای ویزا اقدام کند.

دانشجویان خارجی از کشورهای منطقه شینگن

این دانشجویان برای ادامه تحصیل در کشور پرتغال نیازی به دریافت ویزای تحصیلی ندارند اما باید طی ۴ ماه اول ورود به این کشور، اقدام به دریافت کارت مجوز اقامت شهروندی کشور پرتغال کنند. دانشجویان اروپایی بدون هرگونه محدودیتی اجازه کار در حین تحصیلی رادارند.

دانشجویان خارجی بیرون از منطقه ‎شینگن

دانشجویان خارجی بیرون از حوزه شینگن برای ادامه‎ تحصیل‎ در دانشگاه‎های ‎پرتغال نیاز به دریافت ویزا و همچنین دریافت مجوز اقامت و دریافت کارت شهروندی هستند. ویزای تحصیلی داوطلبان ادامه تحصیل در پرتغال باید قبل از حضور در این کشور تهیه شود ولی کارت شهروندی جهت اقامت می‌توانند بلافاصله بعد از رسیدن توسط اداره مهاجرت یا سرویس‌های مرزی کشور پرتغال صورت گیرد.

دو نوع ویزا برای دانشجویان خارجی بیرون از حوزه شینگن وجود دارد:

ویزای شینگن کوتاه مدت (Type c)

این ویزا برای دانشجویانی در نظر گرفته‌شده است که فقط برای یک دوره آموزشی یا تحقیقاتی کوتاه‌مدت در حدود ۶ ماه در این کشور حضور دارد.

ویزای ملی بلندمدت شینگن (Type D):

این ویزا مخصوص داوطلبانی است که به‌صورت دانشجوی تمام‌وقت بوده و طول دوره تحصیلی آن‌ها بیش از ۹۰ روز خواهد بود. و به‌طور هم‌زمان هم باید برای دریافت مجوز اقامت و کارت شهروندی اقدام کنند. با دریافت این ویزا دانشجو اجازه دارد که در طور هفته در حدود ۲۰ ساعت و در طول تعطیلات تمام‌وقت به کاره‌های ساده و رایج دانشجویی مشغول شوند

چگونه برای دریافت ویزای تحصیلی پرتغال اقدام کنیم؟

داوطلب ادامه‎ تحصیل‎ در دانشگاه‎های ‎پرتغال به‌محض دریافت پذیرش از دانشگاه باید وارد پروسه دریافت ویزا شود و این فرایند با مراجعه به سفارت کشور پرتغال در کشور مبدأ آغاز می‌شود. فرایند دریافت ویزا در اکثر نقاط دنیا معمولاً یک تا سه ماه به طول می‌انجامد.

مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی:

فرم تکمیل‌شده ویزا (قابل دانلود از سایت سفارت)

عکس ۶*۴ داوطلب

پاسپورت با تاریخ انقضای مدت‌دار

نامه پذیرش از دانشگاه یا مرکز آموزشی که داوطلب اقدام به دریافت پذیرش کرده

صورت‌حساب بانکی مبنی بر تمکن مالی در تمام طول دوره تحصیل در این کشور

رسید پرداخت بیمه سلامتی در طول دروه تحصیل

رسید خرید بلیت سفر به پرتغال

گواهی رزرو محل اقامت برای زمان حضور داوطلب در پرتغال

رسید پرداخت هزینه ویزا به مبلغ ۱۷۰ یورو

اجازه اقامت:

کلیه دانشجویان خارجی نیاز دارند که کارت شهروندی دریافت کنند این کارت مجوزی جهت اقامت در این کشور است معمولاً باید در طول سه ماه اول اقامت در این کشور گرفته شود. اعتبار این کارت یک‌ساله است و بعد از گذشت یک سال قابل تمدید تا ۵ سال خواهد بود.

 • فرم تکمیل‌شده مجوز
 • پاسپورت معتبر به همراه یک کپی از
 • ۲ قطعه عکس ۶*۴
 • صورت‌حساب بانکی مبنی بر تمکن مالی در تمام طول اقامت و تحصیل
 • گواهی رزرو یک مکان اقامتی
 • گواهی دریافت بیمه سلامتی

شهریه دانشگاه و هزینه زندگی برای دانشجویان خارجی

شهریه دانشگاه‌های عمومی

کشور پرتقال یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپایی با هزینه پایین زندگی است و دانشگاه‌ها تعداد بی‌شماری برنامه‌های آموزشی با شهریه‌های مقرون‌به‌صرفه در اختیار داوطلبان ادامه‎ تحصیل‎ در دانشگاه‎های ‎پرتغال قرار می‌دهند.

به‌طورمعمول دانشگاه‌های عمومی شهریه‌های پایین دارند ولی در بعضی موارد دانشگاه‌های خصوصی بر اساس ارزیابی نمرات دانشجو شهریه ترم را رایگان در نظر می‌گیرند. شهریه در دانشگاه‌های عمومی معمولاً سالیانه واریز می‌شود ولی بیشتر دانشگاه‌های خصوصی به‌طور ماهانه دریافت می‌کنند.

بیشتر دانشگاه‌های پرتقال هزینه شهریه بالاتری برای دانشجویانی که از خارج از حوزه شینگن و یا اروپا باشند، در نظر دارند. بعلاوه دانشگاه‌های عمومی نسب به هزینه کم شهریه‌ها هم معمولاً مبلغ بیشتری از داوطلبان خارجی می‌گیرند.

شهریه مقاطع مختلف به‌طور میانگین:

کارشناسی و کارشناسی ارشد: بین ۹۵۰ – ۱۲۵۰ یورو

دوره‌های دکتری: برای هرسال تحصیلی تقریباً ۲۵۰۰-۳۰۰۰ یورو

به‌طور استثنا: شهر کویمبرا شهریه‌ها کمتر در حدود ۷۰۰ یورو

شهریه دانشگاه‌های خصوصی:

به‌طور نرمال شهریه دانشگاه‌های خصوصی برای همه مقاطع دانشگاهی از ۳۳۲۳ تا ۳۸۷۲ یورو شروع می‌شود. و هزینه ثبت‌نام در حدود ۲۵ تا ۳۵ یورو است

اسامی دانشگاه‌های پرتقال با شهریه مقرون‌به‌صرفه:

در اینجا اسامی دانشگاه‌هایی که شهریه ترم‌ها در آن‌ها مقرون‌به‌صرفه است ارائه‌شده است:

Catholic University of Portugal Porto میانگین شهریه ۷۰۰ یورو در سال

Polytechnic Institute of Braganca میانگین ۱۰۵۰ یورو در سال

Polytechnic Institute of Leiria میانگین ۱۱۵۰ یورو در سال

Polytechnic of Tomar میانگین ۱۲۰۰-۱۴۰۰ یورو در سال

میانگین شهریه در دانشگاه‌های برتر پرتغال:

در این قسمت میانگین شهریه دانشگاه‌های برتر پرتغال در رتبه‌بندی جهانی ارائه‌شده است:

University of Aveiro میانگین شهریه حدود ۵۰۰۰ یورو در سال

University of Coimbra میانگین شهریه بین ۱۵۰۰ – ۱۸۰۰ یورو در سال

University of Lisbon میانگین شهریه ۲۵۰۰ یورو در سال

University of Porto میانگین شهریه بین ۳۰۰۰- ۴۵۰۰ یورو در سال

کمک‌هزینه تحصیلی

کمک‌هزینه‌های مالی متنوعی از طرف دولت یا دانشگاه، معمولاً برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود و داوطلبان ادامه‎ تحصیل‎ در دانشگاه‎های ‎پرتغال از حوزه اروپا و خارج آن (آسیا و ….) را شامل می‌شود. از ملزومات دریافت کمک‌هزینه‌های دولتی و دانشگاهی، دریافت پذیرش از دانشگاه است که معمولاً توسط وزیر آموزش‌وپرورش کشور پرتغال تأیید می‌شود.

بیشتر کمک‌هزینه‌ها و بورسیه تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد اعطا می‌شود. اما امکان دریافت کمک‌هزینه برای سایر مقاطع هم امکان‌پذیر است. مؤسسات تحقیقاتی همچنین برای فعالیت‌های تحقیقاتی و تجربیات عملی دانشجویان کمک‌هزینه تحصیلی اختصاص داده‌اند.

همچنین دولت کشور پرتغال و دیگر سازمان‌های وابسته انواع دیگری از کمک‌های مالی را برای یک دوره کامل تحصیلات دانشگاهی و یا یک دوره یک‌ساله از طول دوره دانشگاهی را برای دانشجویان اختصاص می‌دهند. کمک‌هزینه‌های ویژه‌ای هم برای موضوعات تحقیقاتی خاص و همچنین مطالعات علمی زنان بدون در نظر گرفتن دامنه تحقیقاتی اختصاص داده‌شده است

هزینه زندگی دانشجویی

هزینه‌های زندگی و همچنین اجاره محلی برای اقامت کاملاً به شهر و منطقه‌ای که انتخاب می‌شود بستگی دارد. بااین‌حال حتی در مراکز شهرهایی مانند لیسبون، کویمبرا و پروتو هزینه‌های اقامتی متناسب با شرایط اقتصادی و مالی دانشجویان است.

انواع امکانات اقامتی دانشجویان:

آمار تقریبی که برای هزینه‌های ماهانه دانشجویان خارجی جهت فراهم نمودن اجاره محل اقامت، غذا و حمل‌ونقل تخمین زده‌شده به‌طور میانگین از ۵۰۰ تا ۸۵۰ متغیر است.

کشور پرتغال طیف وسیعی از امکانات اقامتی برای دانشجویان خارجی داوطلب ادامه‎ تحصیل‎ در دانشگاه‎های ‎پرتغال را در نظر گرفته است. این اماکن، خوابگاه‌های متعلق به دانشگاه تا آپارتمانهای خصوصی را شامل می‌شود.

میانگین هزینه‌های اقامتی برای دانشجویان به‌این‌ترتیب است:

خوابگاه‌های دانشجویی متعلق به دانشگاه: ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه

اجاره اتاق یا آپارتمان شخصی:۳۵۰ تا ۵۳۰ یورو در ماه

خوابگاه‌های دانشگاه

در کشور پرتغال امکانات اقامتی که از طرف دانشگاه به دانشجویان ارائه می‌شود به‌راحتی کشورهای دیگر اروپایی نیست. وجود خوابگاهی با ساختمان مرکزی و امکانات خوابگاهی معمولاً خیلی نادر است و همچنین ظرفیت محدودی دارد و متقاضیان زیادی برای این خوابگاه‌ها وجود دارد بنابراین خیلی بهتر است که از پیش این خوابگاه رزرو شود. همچنین سیستم مرکزی مشخصی برای ثبت‌نام در این خوابگاه‌ها وجود ندارد و دانشجو باید با مراجعه به مؤسسات خصوصی برای رزرو و اجاره این اتاق‌ها اقدام کند. هزینه این خوابگاه‌ها در حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه برای هر دانشجو است.

اجاره اتاق و آپارتمانهای شخصی:

گزینهٔ دیگری که برای دانشجویان خارجی وجود دارد جستجو برای یافتن آپارتمانهای شخصی است. دانشگاه معمولاً در این موارد به دانشجوهای خارجی کمک می‌کند. هزینه اجاره آپارتمان معمولاً پایین بوده ولی این مبلغ کمتر از ۴۵۰ یورو در ماه نیست. در این موارد دانشجویان خارجی معمولاً از آپارتمانهای اشتراکی استفاده می‌کنند. که معمولاً اتاق‌خواب شخصی است ولی بقیه قسمت‌ها مانند آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی و اتاق نشیمن به اشتراک گذاشته‌شده است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

ارسال درخواست:

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش عدد 1 را به شماره 09020089128 پیامک کنید