ادامه تحصیل در دانشگاه‎های ژاپن

کشور ژاپن

کشور ژاپن با نظام دموکراسی، سومین اقتصاد بزرگ دنیا است .ژاپن کشوری توسعه‌یافته در زمینه صنعت و اقتصاد می باشد. نرخ بیکاری در این کشور پایین و خدمات اجتماعی در این کشور فعال و قوی می‌شود.۹۹% مردم در این کشور به زبان ژاپنی صحبت می‌کنند. زبان انگلیسی‌زبان دوم مردم این کشور است که طیف وسیعی از جمعیت به آن زبان صحبت می‌کنند و در دانشگاه تدریس می‌شود.

کشور ژاپن دارای ۷۷۰ دانشگاه و ۲٫۵ میلیون دانشجو است. دو دانشگاه توکیو و کیوتو دارای رتبه‌بندی بالای جهانی هستند. در مقایسه با آمریکا ،کانادا وانگلیس این کشور دارای هزینه زندگی مقرون‌به‌صرفه و شهریه دانشگاهی متوسط است و این در حالی است که تعداد زیادی بورس تحصیلی و کمک‌هزینه مالی به دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‎های ژاپن تعلق می‌گیرد.

پذیرش در دانشگاه‌های ژاپن:

سیستم پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های کشور ژاپن،براساس آزمون ورودی است؛ این آزمون برای دانشجویان خارجی متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‎های ژاپن به‌صورت استاندارد از دروس پیش‌نیاز دانشگاهی درزمینهٔ علوم و ریاضیات و اطلاعات کلی از ژاپن و جهان است.۹۵% از دانشگاه‌های ملی،۶۵% از دانشگاه‌های عمومی و ۴۴% از مراکز آموزشی خصوصی این آزمون را برگزار می‌کنند. بعضی از دانشگاه‌ها علاوه بر آزمون سراسر دانشگاه‌های ژاپن، آزمون دیگری هم از داوطلبان خارجی در نظر می‌گیرند؛ و بعضاً داوطلب برای حضور در آزمون تکمیلی حتماً باید به ژاپن سفر کند.

هزینه آزمون بین ۶۹۶۰ تا ۱۲۹۲۰ ین می‌شود. داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور ژاپن تنها ۱ بار در سال حق شرکت در آزمون رادارند.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش از دانشگاه ژاپن :

 • فرم تکمیل‌شده درخواست پذیرش
 • تأییدیه تحصیلی
 • مدارک فارغ‌التحصیلی و ریزنمرات دروس گذرانده شده
 • صورت‌حساب مالی مبنی برتمکن مالی داوطلب برای گذران زندگی در زمان تحصیل در این کشور
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس ۶*۴

سال تحصیلی در دانشگاههای ژاپن از ماه آوریل شروع و تا مارس ادامه دارد. هرسال تحصیلی دارای ۳ وقفه یا تعطیلی است. دانشجویان تازه‌وارد در ماه سپتامبر هم می‌توانند ثبت‌نام کنند.

بیشتر دانشگاه‌های ژاپن برای مجوز دادن به دانشجوی خارجی جهت شرکت در آزمون ورودی نیاز به مدارکی مشابه  مدارک دریافت پذیرش از دانشگاه را دارد.

آزمون سراسری دانشگاه‌های ژاپن شامل:

 • زبان ژاپنی
 • علوم (فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی)
 • اطلاع عمومی از ژاپن و جهان
 • ریاضیات

داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه‎های ژاپن بر اساس دانشگاهی که انتخاب کرده‌اند مدارک موردنیاز آماده می‌کنند. آزمون به دو زبان ژاپنی و انگلیسی برگزار می‌شود.

شرایط دریافت ویزای ژاپن

دانشجویان خارجی مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه‎های ژاپن که مدت اقامت آن‌ها بیش از ۳ ماه به طول می‌انجامد نیاز به دریافت ویزای دانشجویی دارند. برای دریافت ویزا نیاز به اصل مدرک و کپی تأییدشده از نامه پذیرش دانشگاه یا مراکز آموزشی در کشور ژاپن است. مدارک زیر باید به سفارت کشور ژاپن در ایران جهت اقدام برای دریافت ویزا تحویل داده شود:

 • پاسپورت معتبر
 • فرم کامل شده درخواست ویزا
 • عکس ۶*۴ جدید داوطلب
 • نامه پذیرش دانشگاه

هزینه زندگی

میانگین هزینه زندگی برای دانشجویان خارجی متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‎های ژاپن ماهانه در حدود ۷۴۰ دلار می‌شود. بالاترین هزینه سطح زندگی مربوط به شهر توکیو است. سازمان خدمات رفاهی دانشجویان در کشور ژاپن بودجه‌ای به مبلغ ۸۶۰ دلار را به‌صورت ماهانه به‌منظور تأمین هزینه اجاره، غذا، بیمه و اوقات فراغت و یا سایر فعالیت‌ها به دانشجویان اختصاص می‌دهد.

بیمه سلامت و ایمنی داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه‎های ژاپن

دانشجویانی که قصد اقامت بیش از یک سال در کشور ژاپن رادارند باید در بیمه ملی سلامت کشور ژاپن ثبت‌نام کنند. هزینه بیمه سلامت برای دانشجویان خارجی متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ژاپن ۱۳۰ یورو در سال است که معمولاً ۳۰ درصد هزینه کلی درمان را شامل می‌شود.

کار ضمن تحصیل دانشجویان

دانشجویان خارجی متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‎های ژاپن که تمایل به انجام کارهای نیمه‌وقت دارند قبل از شروع به کار نیاز به دریافت مجوز دارند ساعات کاری تعریف‌شده برای دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی تا ۲۸ ساعت در هفته است. این ۲۸ ساعت کار معمولاً مشمول فعالیت‌های مجاز ازنظر قوانین دانشگاهی است (ممنوعیت کاری در بار و کلوپ).

شهریه دانشگاه

با توجه به هزینه‌های بالای زندگی در کشور در بین سایر کشورهای آسیایی هزینه شهریه دانشگاه‌ها در مقایسه با کشورها انگلیس یا امریکا اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه است. معمولاً این مقدار به‌طور سالانه در حدود (۵۰۰۰۰-۱۰۰۰۰۰۰ ین) ۴۱۴۰ تا ۸۲۸۰ دلار می‌شود. هزینه دانشگاه‌ها در این کشور شامل هزینه‌ترم، هزینه ثبت‌نام و هزینه امتحانات است. به‌طور مثال دانشگاه اوساکا سالانه جهت شهریه مبلغ ۵۳۵۸۰۰ ین معادل ۴۴۴۰ دلار امریکا را دریافت می‌کند و هزینه‌های اضافی دیگر شامل مبلغ ۲۳۳۰ دلار جهت ثبت‌نام و ۱۴۰ تا ۲۵۰ دلار برای امتحانات هم از دانشجو دریافت می‌شود.

شرایط اختصاصی و ویژه  موسسه شریف یار در اعزام  دانشجو به کشور ژاپن :

این شرایط عبارتند از :

داشتن حداقل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی

 • این متقاضیان با گذران دوره تحصیلی دبیرستان و اتمام دوره و دریافت دیپلم و پیش دانشگاهی می توانند برای مقطع کارشناسی  کشور ژاپن را انتخاب کرده و در یکی از معتبر ترین دانشگاههای جهان ادامه تحصیل دهند . شرایط سنی برای متقاضیان دوره کارشناسی از ۱۸ تا ۲۵ سال است .
 • متقاضیانی که برای تحصیلات تکمیلی در مقطع ارشد کشور ژاپن را انتخاب می کنند باید در گروه سنی ۲۵ تا ۳۲ باشند .
 • شرایط سنی برای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در مقطع دکتری در صورت واجد شرایط بودن نیاز به ارزیابی دارد .

گذراندن دوره پیش نیاز زبان داخل ایران

این دوره زبان فرصتی را برای دانشجویان در داخل کشور فراهم می آورد تا بدون گذراندن دوررهای آیلتس یا تافل بتوانند تنها با پشت سر گذاشتن ۸۰ تا ۱۲۰ ساعت زبان ژاپنی موفق به قبولی در امتحانات ورودی دانشگاههای ژاپن شوند .

اخذ تضمینی ویزای ژاپن

این موسسه بابهره مندی از کادر مشاوره و کارشناسی مجرب می تواند برای متقاضیان ادامه تحصیل در کشور ژاپن ویزای تحصیلی دریافت کند . لازم به ذکر است که این شرایط ویژه در اخذ ویزا و پذیرش از دانشگاههای ژاپن در زمان محدودی که تا آوریل ۲۰۱۹ اعلام شده ،قابل اجرا و عملی می باشد .بعد از این زمان مشومل قوانین جدید از طرف دانشگاه و اداره مهاجرت ژاپن خواهد شد .

 

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

ارسال درخواست:

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش عدد 1 را به شماره 09020089128 پیامک کنید