شرایط مهاجرت تحصیلی به نروژ ۲۰۲۰

کشور نروژ

برای دانستن شرایط مهاجرت تحصیلی به نروژ ۲۰۲۰ نیاز به این است که در ابتدا به این کشور آشنا شویم. کشور نروژ در منطقه ی سرد قطبی و در منطقه شینگن واقع شده است با جمعیتی بالغ بر ۵ میلیون نفر .مردم نروژ به زبان نروژی و سامی صحبت می کنند. دسترسی آسان به سراسر کشور و سیستم حمل‌ونقل برتر در سطح کشور بهترین فرصت گشت‌وگذار را برای گردشگران به وجود آورده است.، نروژ یکی از مرفه‌ترین کشورهای جهان است . امکانات رفاهی و آموزشی نروژ شرایط مساعدی را برا ی متقاضیان تحصیل در نروژ فراهم می آورد .

دانشگاه‌های نروژ

بیش از ۱۵۰۰۰ دانشجوی بین المللی در حال تحصیل در نروژ می‌باشند، تنوع یکی از نقاط قوت اساسی سیستم تحصیلی نروژ می‌باشد. نروژ دارای هفت دانشگاه دولتی، ۹ مرکز آموزشی، ۲۲ کالج دانشگاهی، دو دانشکده ملی هنر و چندین مؤسسه خصوصی آموزش عالی معتبر می‌باشد. نروژ کشوری دارای آموزش عالی بی‌نظیری است. بیشتر دانشگاه‌های دولتی نروژ هیچ شهریه‌ای را دریافت نمی‌کنند. این امر در مورد همه دانشجویان بین‌المللی، صرف‌نظر از کشور مبدأ آن‌ها، صدق می‌کند.دوره تحصیل در مدارس نروژ ۱۳ ساله است برای داوطلبین برخی از کشورها ازجمله ایران ارائه ۳۰ واحد دانشگاهی الزامی است.

تحصیلات کارشناسی

تکمیل دوره متوسطه معادل با دوره متوسطه کشور نروژ، اصلی‌ترین شرط ورود به دانشگاه‌ها و کالج‌های کشور نروژ است. همچنین جهت ورود به دانشگاه‌های کشور نروژ حداقل یک سال تحصیلات تکمیلی در سطح دانشگاه نیز جزو شروط اساسی است. وباید این نکته در نظر گرفته شود که ممکن است برخی از رشته‌های تحصیلی شرایط پذیرش خاص داشته باشند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که اگر شرایط ورود عمومی رابرای تحصیل در نروژ برآورده نکنید، باید برخی از مباحث اساسی را در دوره متوسطه نروژی بگذرانید. به‌عنوان‌مثال اگر تحصیلات متوسطه را با موفقیت به پایان رسانده‌اید، اما یک سال تحصیلات دانشگاهی را در کشور خود به پایان نرسانده‌اید، باید یک سال را در مدرسه نروژ تحصیل کنید. این سال مباحثی چون نروژی، انگلیسی، مطالعات اجتماعی، تاریخ، ریاضیات و علوم طبیعی را شامل می‌شود.

شهریه دانشگاه‌های نروژ برای دانشجویان بین‌المللی

تحصیل در نروژدر بیشتر دانشگاه‌های دولتی رایگان است. این برای دوره‌های کارشناسی، برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری و دانشجویان همه کشورها، صرف‌نظر از عضویت در اتحادیه اروپا، معتبر است.

در این میان دانشگاه‌های خصوصی شهریه دریافت می‌کنند و مبلغ شهریه بین آن‌ها متفاوت است:

 • ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو در سال برای برنامه‌های کارشناسی
 • ۹،۰۰۰ – ۱۹،۰۰۰ یورو در سال برای برنامه‌های کارشناسی ارشد

مدارک لازم جهت تحصیل در مقطع کارشناسی

 • جهت اثبات صلاحیت ورود به دانشگاه نیاز به ارائه مدارک تحصیلی هستید
 •  دیپلم دبیرستان+ پیش‌دانشگاهی + ۱ سال تحصیلات دانشگاهی+ ریزنمرات (مدارک باید به زبان نروژی یا انگلیسی ترجمه رسمی و لگالایز شوند)
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی (آیلتس ۵) و نروژی (سطح b2-c1) الزامی است.
 • پاسپورت
 • ارائه تمکن مالی

تحصیل در نروژدر مقطع کارشناسی بشدت رقابتی است و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی (معدل بالا) و نتیجه آزمون ورودی دانشگاه انجام خواهد شد.

مدارک مورد نیاز مقطع کارشناسی ارشد

 • دیپلم و پیش‌دانشگاهی، لیسانس، ریزنمرات
 • آیلتس ۶-۶٫۵
 • CV
 • انگیزه نامه، حداکثر ۴۵۰ کلمه.
 • پاسپورت

مدارک مورد نیاز برای تحصیل درپزشکی نروژ

 • مدرک دبیرستان (دیپلم، پیش‌دانشگاهی) تحصیلات یک‌ساله دانشگاه
 • برخی از دروس دبیرستان (ریاضی، شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی و انگلیسی)
 • مدرک زبان نروژی و انگلیسی

تحصیل پزشکی در نروژ

شرایط مهاجرت تحصیلی به نروژ ۲۰۲۰ یه رشته مدنظر بستگی دارد. برنامه ۶ ساله پزشکی فقط به زبان نروژی ارائه می‌شود این بدان معنی است که دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در این رشته هستند باید مسلط به زبان نروژی باشند و برای اخذ پذیرش، آزمون زبان نروژی را پشت سر گذارند. ازآنجاکه تحصیل در رشته پزشکی بسیار پرطرفدار است تحصیل در این رشته رقابتی است و متقاضیان را بر اساس سوابق تحصیلی مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

تحصیل در پزشکی دانشگاه‌های دولتی تقریباً رایگان است. اما جهت تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ملزم به پرداخت شهریه‌ای معادل ۹۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو هستید که با توجه به دانشگاه میزان این شهریه متفاوت است.

هزینه زندگی در نروژ

اگرچه امکان تحصیل بدون شهریه در نروژ وجود دارد اما این بدان معنی نیست که زندگی به‌عنوان دانشجو در یک کشور اسکاندیناویایی ارزان است. در حقیقت، هنگامی‌که صحبت از هزینه زندگی می‌شود، نروژ جزء گران‌ترین کشورها در اروپا است و این ممکن است پول پس‌انداز شده در شهریه را جبران کند.

به‌طور متوسط، شما می‌توانید انتظار داشته باشید که برای زندگی در نروژ بین ۸۰۰ – ۱۴۰۰ یورو در ماه بپردازید. هزینه‌ها در شهرهای بزرگ می‌تواند بسیار بیشتر باشد. به‌عنوان‌مثال هزینه زندگی در بعضی از شهرهای کشور نروژ بیان‌شده است.

 • اسلو: ۱،۲۰۰ – ۲،۰۰۰ یورو
 • برگن: ۱،۱۰۰ – ۱۸۰۰ یورو
 • ترومسو و تروندهایم: ۱۰۰۰ – ۱۶۰۰ یورو

سایر شهرهای کوچک‌تر در نروژ معمولاً متوسط هزینه زندگی ماهانه ۸۰۰ – ۱۰۰۰ یورو دارند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

Solve : *
9 + 14 =