تحصیل در هلند

 هلند

کشور هلند جزء اولین کشورهای غیر انگلیسی‌زبانی بود که آموزش به زبان انگلیسی را در اکثر دانشگاه‌های خود پایه‌گذاری کرد.
به نسبت سایر کشورهایی که زبان بومی غیر از انگلیسی دارند، مردم زیادی به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. بنابراین تحصیل در هلند یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. کشور هلند با قرار گرفتن در قلب اروپا، به دانشجویان این فرصت را می‌دهد تا با بسیاری از فرهنگ‌ها به‌راحتی آشنا شوند.

دانشگاه های هلند

آموزش عالی در هلند به دلیل رویکرد بین‌المللی و کیفیت بالای آن شناخته‌شده است.برنامه‌های دانشگاه شامل مقطع کاردانی ۲ سال ،کارشناسی  سه سال و کارشناسی ارشد ۲ سال و دکترا می باشد.  بسیاری از دانشگاه‌های هلند در کشورهای دیگر دارای مؤسسات مشترکی هستند، بنابراین دانشجویان می‌توانند بخشی از دوره خود را در خارج از کشور تحصیل کنند.

سیستم نمره دهی در نظام آموزشی هلند از ۱ (بسیار ضعیف) به ۱۰ (ممتاز) هست. ۵،۵ حداقل عبور است.لازم است که متقاضی توجه داشته باشد که نمرات موردنظر به نوع برنامه‌ای که انتخاب می‌کند نیز بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، به‌طور متوسط ۷،۵ ممکن است برای کارشناسی ارشد کافی اما برای دکترا کافی نباشد.

زبان تدریس در دانشگاههای هلند 

تمام دانشگاه‌های هلند بیش از ۴۰ دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد انگلیسی تدریس می‌کنند، درحالی‌که دانشگاه لیدن و آمستردام از دانشگاه بیش از ۱۰۰ دوره زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. بااین‌وجود، همه دانشگاه‌ها در تمام مقاطع تحصیلات کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی ارائه نمی‌دهند (دانشگاه گرونینگن و دانشگاه ماستریشت بیشترین پیشنهاد را دارند)، درحالی‌که تحصیلات تکمیلی بیشتر به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

جایگاه علمی دانشگاه‌های هلند 

۱۳ مورد از دانشگاه‌های هلند در رده‌بندی‌های جهانی در بین ۲۰۰ رتبه برتر دانشگاه‌های جهانی قرارگرفته است.دانشگاه‌های برتر هلند به ترتیب دانشگاه آمستردام، دانشگاه فناوری دلف، دانشگاه لیدن، دانشگاه اوترخت و دانشگاه گرونینگن بودند.

قبل از تحصیل در هلند، دیپلم‌ها و گواهینامه‌هایی که در خارج از کشور اعطا می‌شوند، باید توسط مقامات هلندی اعتبار سنجی و شناخته شوند. غالباً دانشگاهی که درخواست داده‌شده به این امر اهمیت می‌دهد. در غیر این صورت، سازمان مربوطه این خدمات را با هزینه‌ای ارائه می‌دهد.

زمان ثبت‌نام 

عموما مهلت ثبت‌نام تا ۱۵ ژانویه مربوط  با رشته های با محدودیت ثبت نام و برای سایر رشته‌ها تا اول ماه می است .سال تحصیلی دانشگاه‌های هلند از ماه سپتامبر شروع می‌شود و تا پایان ژوئن سال بعد می‌گذرد. سال به دو ترم تقسیم می‌شود که دومین دوره از اوایل فوریه آغاز می‌شود. همچنین یک تعطیلات   در مورد کریسمس و سال نو وجود دارد.

شرایط ورود به دانشگاه‌های هلند

اولین قدم در مرحلهٔ پیش ثبت‌نام در دانشگاه‌های هلند مکاتبه با دانشگاه موردنظر و بررسی چگونگی ارزشیابی مدرک متقاضی که در کشور مبدأ اخذشده است. زیرا ممکن است نیاز به تأیید و شناسایی مدرک اخذشده باشد.

تسلط به زبان انگلیسی ارائه مدرک معتبر بین‌المللی در حد متوسط یا B2 بالا،ارائه مدارکی نظیر GRE یا GMAT،حداقل معدل ۷۰ درصد یا ۱۵ به بالا و البته میانگین نمرات موردنیاز براساس دانشگاه و رشته متفاوت است.

دانشجویان بین‌المللی که از دانشگاه هلند فارغ‌التحصیل می‌شوند  و همچنین دانشجویان غیر بومی که در سه سال گذشته از هر ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا فارغ‌التحصیل شده‌اند – می‌توانند برای ویزای ویژه هلند درخواست کنند تا حداکثر به مدت یک سال به دنبال کار بگردند.

دانشگاه‌ها وآموزش عالی هلند

بیش از ۲۱۰۰ دوره درسی به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، تقریباً در تمام دانشگاه‌های هلند برای دانشجویان بین‌المللی ارائه‌شده است. و متقاضی می‌تواند برای تحصیل در هلند در مورد EpNuffic (سازمان هلند برای همکاری بین‌المللی در آموزش عالی)، که شامل اطلاعات گسترده در مورد سیستم دانشگاه هلند به‌علاوه لیست دانشگاه‌های هلند به زبان انگلیسی است، استفاده کنید.دانشگاه‌ها و مؤسسات هلند معمولاً توسط دولت تأمین می‌شوند یا توسط دولت تأییدشده‌اند. همچنین مؤسسات دارای اعتبار خصوصی نیز وجود دارند که به رسمیت شناخته نمی‌شوند. NVAO سازمانی است که مؤسسات را اعتبار می‌دهد (www.nvao.com).

دانشگاه‌های هلند به‌طورکلی به تحقیقاتی یا پژوهش محور و علوم کاربردی طبقه‌بندی می‌شوند. مدارک لیسانس و کارشناسی ارشد در هر دو مؤسسه HBO علمی کاربردی و WO پژوهش محوری در دسترس است، اما فقط دانشگاه‌های پژوهش محور رشته‌ها در مقطع دکترا ارائه می‌دهند.

دانشگاه‌های  پژوهش محور (WO):  اصولاً بر اساس مباحث و پروژه‌ای تحقیقاتی پیش می‌روند

دانشگاه‌های علمی کاربردی (HBO): برنامه‌های تحصیلی در این دانشگاه‌ها مبتنی بر مهارت‌های عملی دانشجویان است. و هدف آماده‌سازی دانشجویان برای بازار کار است. پذیرش در دانشگاه‌های علمی کاربردی معمولاً کمتر و راحت‌تر از دانشگاه‌های پژوهش محور است. این گروه از دانشگاه‌ها که شامل رشته‌های کشاورزی، مهندسی و فناوری، اقتصاد و مدیریت تجارت، مراقبت‌های بهداشتی، هنرهای زیبا و نمایشی، آموزش / آموزش معلمان و رفاه اجتماعی هستند. و در نهایت مؤسسات آموزشی بین‌المللی موسوم به کالج  هستند را ارائه می‌کنند. 

شرایط اخذ پذیرش

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه‌های کشور هلند با توجه به فاکتورهایی مانند مقطع تحصیلی، رتبه دانشگاه و اینکه آیا علمی کاربردی است پژوهش محور می‌تواند متفاوت باشد و یا حتی شامل موارد استثنا. به‌طور مثال درخواست قبولی در کنکور سراسری ایران جز مواردی است که تعداد محدودی از دانشگاه‌ها به آن اشاره‌کرده‌اند. بنابراین مراجعه به سایت اصلی دانشگاه می‌تواند بهترین راه باشد. ولی در اینجا تعدادی از موارد که جزء اصلی‌ترین مدارک موردنیاز در ثبت‌نام اکثر دانشگاه‌ها است ذکرشده است:

  • اسکن مدارک فارغ‌التحصیلی مقاطع قبل از مقطع موردنظر
  • اسکن اصل ریزنمرات
  • مدرک معتبر بین‌المللی تسلط به زبان در سطح B2
  • انگیزه نامه و توصیه‌نامه
  • و ارائه کلیه گواهی‌نامه‌ها و دوره افتخارات و دستاوردهای علمی و سوابق پژوهشی و کاری مرتبط با رشته موردنظر (مربوط به مقاطع بعد از کارشناسی)

نحوه ثبت درخواست در دانشگاه‌های هلند

دو سیستم برای درخواست در دانشگاه‌های هلند وجود دارد – مستقیماً به دانشگاه یا از طریق Studielink، یک روش متمرکز درخواست آنلاین. مسیری که متقاضی باید انتخاب کند کاملاً بستگی به دانشگاه و رشته‌ای که موردنظر دارد. حتی ممکن است نیاز به استفاده از ترکیبی از این دو را داشته باشد.

برخی دوره‌ها رقابتی بوده و ظرفیت محدودی دارند به آن numerus fixus گفته می‌شوند. بهتر است از طریق دانشگاه یا Studielink اقدام کند، مهلت ۱۵ ژانویه خواهد بود.

شهریه تحصیل در هلند

شهریه دانشگاه هلند، به‌غیراز آنچه برای تحصیل در هلند انتخاب می‌کنید، به ملیت نیز بستگی دارد.هزینه دانشگاه هلندی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که در دوره‌های کارشناسی کار می‌کنند بین ۶۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو و برای برنامه‌های کارشناسی ارشد بین ۸۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰ یورو است.

بورسیه و کمک‌هزینه‌های متفاوتی در طول تحصیل به دانش‌های بین‌المللی تخصیص داده می‌شود

هزینه‌های اضافی زندگی دانشجویی در هلند حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه تخمین زده می‌شود، اگرچه تخفیف‌های دانشجویی زیادی در موزه‌ها، سینماها، کافه‌ها و رستوران‌ها ارائه می‌شود.

ویزای تحصیلی هلند 

مانند هر کشوری در اتحادیه اروپا، روند ویزا بسته به اینکه آیا شما شهروند یک ملت دیگر در اتحادیه اروپا (یا سوئیس) باشید، متفاوت است.

اتباع غیراتحادیه اروپا و خارج از منطقه شینگن جهت تحصیل در هلند نیاز به درخواست اجازه اقامت موقت، معروف به MVV (Machtiging tot Voorlopig Verblijf) دارند بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه، متقاضی باید تمام مدارک لازم را  به یکی از زبان‌های Dutch ، انگلیسی، یا آلمانی ترجمه کند. نامه پذیرش، مدارک تحصیلی، مدارک شناسایی، تمکن مالی، بیمه و محل اقامت ازجمله مدارکی هستند که باید به سفارت ارائه شود.

بیمه درمانی در هلند اجباری است، اگرچه بستگی به وضعیت و ملیت دانشجو دارد که چه نوع بیمه درمانی را باید پوشش دهد.

کار در حین تحصیل در هلند نیاز به مجوز دارد و به دانشجو امکان می‌دهد تا به مدت ۱۶ ساعت در هفته در طول مدت ترم و تمام‌وقت در ایام تعطیلات کارکنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

Solve : *
6 + 23 =