تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه متقاضیان زیادی دارد که علاوه بر داوطلبان ملی شامل متقاضیان بین‌المللی نیز می‌شود. از دلایل تقاضای بالای این رشته می‌توان به اعتبار علمی و نحوه گزینش آن اشاره کرد. البته تعداد دانشجویانی که موفق به گذراندن تمام الزاماتدر پذیرش  دندانپزشکی در ترکیه می‌شوند محدود است.

طول دوره دندانپزشکی در ترکیه ۵ سال است و کلیه متقاضیان نیاز به گذراندن آزمون Yos دارند و علاوه بر امتیازات این آزمون نمرات دوره دبیرستان نیز در پذیرش این رشته اهمیت دارد. متقاضیان می‌توانند با توجه به شرایطی که دارند هریک از دانشگاه‌های دولتی و یا خصوصی را برای تحصیل دندانپزشکی ترکیه انتخاب کنند. دانشگاه‌های دولتی شهریه بسیار کمتری نسبت به خصوصی دارند ولی سطح رقابت بالاتر است.

درصورتی‌که داوطلب رشته دندانپزشکی ترکیه مشتاق شرکت در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان باشد باید آزمون SAT را بگذراند. ولی در هردو صورت انگلیسی و یا ترکی استانبولی باید در سالهای آخر این رشته که نیاز به فعالیت‌های کلینیکی این رشته است باید به  زبان ترکی استانبولی هم  مسلط باشد.

آزمون Yos عموماً به‌صورت دانشگاهی برگزار می‌شود به این معنی که مشابه آزمون سراسری در ایران یکپارچه نمی‌باشد. آزمون SAT برای متقاضیان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی معمولاً ۶ بار در سال برگزار می‌شود.

دندانپزشکی ترکیه بدون آزمون

شرایط پذیرش در رشته دندانپزشکی مانند دیگر رشته‌های گروه پزشکی که در منابع قبلی نیز ذکرشده است دارای شرایط عمومی است که از الزامات پذیرش است و عبارت‌اند از:

  • قبولی در آزمون YOS و یا SAT
  • نمرات دبیرستان و دیپلم و شرایط سنی

البته به دلیل اعتبار علمی دانشگاه‌های دولتی ترکیه و بعضی از دانشگاه‌های خصوصی آن مانند دانشگاه کوچ ،رقابت بسیار بالایی بین داوطلبان این رشته وجود دارد بنابراین داوطلب باید با نمرات بالای دبیرستان و امتیاز بالای که دریکی از آزمون‌های SAT و یا YOS به دست می‌آورد بتواند در این رقابت موفق شود.

  • آزمون SAT بالای ۸۵ در صد معادل ۱۳۰۰ امتیاز می‌شود (۱۶۰۰ بالاترین امتیاز)

دندانپزشکی ترکیه بدون آزمون

تحصیل در دندانپزشکی ترکیه بدون آزمون به معنای واقعی در دانشگاه‌های پزشکی ترکیه که دارای اعتبار علمی بالایی هستند، وجود ندارد .زیرا آزمون ورودی جزئی از الزامات پذیرش این دانشگاه‌ها بوده است، حتی دانشگاه‌های خصوصی این کشور.

آزمون‌های ورودی این دانشگاه‌ها در سطح دروس دبیرستان است و با گذراندن دوره‌های آمادگی پیش از آزمون، متقاضیان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته‌های گروه پزشکی خصوصاً دندانپزشکی ترکیه می‌توانند در این رقابت شانس بیشتری داشته باشند.

 

داوطلبان گرامی تحصیل در رشته‌دندانپزشکی ترکیه

کارشناسان موسسه شریف یار می‌توانند شما را در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، شرکت در کالج تضمینی زبان ترکیه (آزمون YÖS ) در تهران و دریافت پذیرش در رشته‌های گروه پزشکی از دانشگاه‌های معتبر ترکیه راهنمایی کنند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو وقت مشاوره با بخش روابط عمومی موسسه تماس حاصل فرمایید.

1 دیدگاه برای “تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

  1. سلام وقتتون بخیرمن کاردانی نرم افزار دارم ودیپلمم فنی هست خواستم ببینم تو مرحلهاول دیپلم تجربیبگیرم یا با مدرک کاردانی میتونم به تحصیل در ترکیه مشغول بشم.باتشکر

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

ارسال درخواست:

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش عدد 1 را به شماره 09020089128 پیامک کنید