تحصیل رشته‌پزشکی مجارستان

کشور مجارستان که عضو کشورهای منطقه شینگن است در اروپای مرکزی واقع‌شده و دارای آب و هوایی معتدل است. جمعیت این کشور حدود ۹ میلیون و ۸۸۰ هزار نفراست. شهر بوداپست پایتخت این کشور و پرجمعیت‌ترین شهر مجارستان است. مجارستان به‌واسطه مناظر شهری و معماری که تلفیقی از فرهنگ روم و ترک است دارای محبوبیت و جاذبه توریستی بالایی است.

مجارستان در رده کشورهای توسعه‌یافته قرار دارد و از سطح رفاه اجتماعی و اقتصادی خوبی برخوردار است. به دلیل سطح بالای علمی دانشگاه‌های این کشور و هزینه نسبتاً پایین تحصیل وزندگی بسیاری از دانش آموزان از اقصی نقاط دنیا این کشور را برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی اعم از دبیرستان و دانشگاه انتخاب می‌کنند. تعدادی از دانشگاه‌های پزشکی مجارستان مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران می‌باشند.

پزشکی در مجارستان

هرکدام از رشته‌های پزشکی در مجارستان، رشته دندانپزشکی در مجارستان و رشته داروسازی در مجارستان این سالها جزء پرمخاطب‌ترین رشته‌های درخواست داده‌شده از بین سایر رشته‌های دانشگاهی و کشورهای اروپایی انتخاب‌شده به‌عنوان مقصد تحصیلی محسوب می‌شود.

به دلیل شرایط ایدئال نسبتاً ساده و قابل وصول دانشگاه‌های این کشور اکثر متقاضیان رشته پزشکی برای ادامه تحصیل دانشگاه‌های پزشکی این کشور را ترجیح می‌دهند.

دانشگاه‌های پزشکی مجارستان

دوره‌های (preparation) و یا (foundation)

دوره آماده‌سازی متقاضیان که دوره‌های (preparation) و یا (foundation) نامیده می‌شوند ، برای رشته‌های گروه پزشکی مجارستان در نظر گرفته‌شده است. معمولاً برای دانش آموزان سال آخر دبیرستان و فارغ‌التحصیلان دبیرستانی برگزار می‌شود. طول دوره حدود یک تا دو ترم دانشگاهی است.

این دوره شامل درس‌های زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و زبان انگلیسی است. این دوره‌ها مناسب برای دانش‌آموزانی است که سطح زبان ضعیفی دارند و یا دروس زیست‌شناسی, شیمی، فیزیک را در طول دوره دبیرستان نگذرانده‌اند.

اعتبار علمی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های پزشکی مجارستان در جهان:

کلیه کشورهای اروپایی ملزم به پذیرش مدارک فارغ‌التحصیلان رشته‌های گروه پزشکی مجارستان می‌باشند. دانش‌آموختگان این دانشگاه برای دریافت اعتبار دانشگاه‌های آمریکایی می‌توانند در آزمون ارتقاء مدرک از این دانشگاه شرکت کنند بطوریکه بعد از گذراندن این آزمون می‌توانند به‌عنوان رزیدنت در بیمارستان‌های امریکا مشغول به فعالیت شوند. همچنین فارغ‌التحصیلان از این دانشگاه می‌توانند با گذراند امتحانات ارزیابی پزشکی کشور کانادا به‌عنوان رزیدنت در این کشور مشغول به کار شوند.وزارت بهداشت ایران نیز کلیه مدارک تحصیلی این ۴دانشگاه را تایید می کند .

هزینه زندگی و مسکن:

هزینه‌های زندگی در مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین است. به‌طور در حدود ۷۵۰ یورو (حدود ۹۵۰ دلار آمریکا) در ماه  تخمین زده شدهاست . البته با توجه به سبک زندگی که معمولاً دانشجویان برای خود در نظر می‌گیرند این هزینه معمولاً می‌تواند کمتر یا بیشتر شود.لطفا توجه شود که بدون مجوز رسمی در مجارستان اجازه اقامت را نمی‌توان به دست آورد.

ویزای دانشجویی:

داوطلبانی که خارج از حوزه شین گن و اروپا هستند و مایل به تحصیل در مجارستان هستند، برای درخواست ویزای ورودی (بیش از ۹۰ روز) باید در کشور خود و در سفارت یا کنسولگری مجارستان مجوز ورود به این کشور را دریافت کنند

مدارک عمومی موردنیاز ویزا:

 • تکمیل و امضاء فرم مجوز اقامت
 • پاسپورت معتبر حداقل با سه ما اعتبار
 • عکس با فرمت عکس پاسپورت
 • گواهی موثق از دلیل دریافت اقامت
 • بلیت رفت‌وبرگشت
 • گواهی از شرایط اقامتی داوطلب در کشور مجارستان

مدارک اختصاصی موردنیاز ویزا:

 1. گواهی حضور در دانشگاه یا ارائه نامه دریافت پذیرش
 2. فرم تکمیل‌شده و تایپ‌شده سفارت همراه با امضاء متقاضی
 3. اسناد رسمی از تمکن و شرایط مالی داوطلب (این گواهی معمولاً توسط والدین داوطلب برای تضمین و تقبل کلیه مخارج داوطلب در طول دوران تحصیل در کشور مجارستان تهیه می‌شود)
 4. گواهی پرداخت شهریه هاو کلیه مخارج ثبت‌نام
 5.  ۶ قطعه عکس ۴×۶ با فرمت عکس پاسپورت
 6. پرداخت هزینه صدور روادید حدود ۶۰ یورو
 7.  گواهی تضمین و تعهد پرداخت هزینه تحصیلی، بلیت و بیمه دانشجو توسط سرپرست داوطلب
 8.  گواهی تعهد ضمانت سرپرست جهت موافقت خروج دانشجویان زیر ۱۸ سال
 9.  در صورت داشتن همراه: ترجمه تمام صفحات شناسنامه شخص همراه دانشجو و تعهد پرداخت هزینه‌های تحصیلی به‌عنوان همراه دانشجو

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

ارسال درخواست:

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش عدد 1 را به شماره 09020089128 پیامک کنید