تحصیل پزشکی ،دندانپزشکی و داروسازی در ترکیه

تحصیل در رشته پزشکی ،دندانپزشکی و داروسازی در ترکیه هرساله از سوی دانشجویان از اقصی نقاط دنیا با استقبال زیادی روبرو می‌شود. بطوریکه این امر منجر به بالا رفتن سطح رقابت در پذیرش دانشجویان شده است. آزمون ورودی، نمرات دوره دبیرستان و داشتن نمره حدنصاب در بعضی از آزمون‌ها مانند آزمون YÖS  , (و در بعضی از دانشگاه‎ها‎ Tofel , GRE هم لحاظ شده ) از شرایط پذیرش این دانشگاه‌ها است.

هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی ،دندانپزشکی داروسازی در ترکیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مناسب‌تر و کمتر است. و اگر داوطلبان تحصیل در رشته پزشکی ترکیه زبان ادامه تحصیل را ترکی استانبولی انتخاب کنند هزینه تحصیل به مراتب ارزان‌تر خواهد.

طول دوره پزشکی ترکیه ۶ سال، طول دوره دندانپزشکی و رشته داروسازی ۵ ساله می باشد. .

دانشگاه‌های پزشکی دولتی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه‌های پزشکی دولتی که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در سال تحصیلی ۱۹-۲۰۱۸ می‌باشند، عبارت‌اند از:

  • دانشگاه‌های :استانبول، آنکارا، آتاتورک، اژه، حاجت تپه

هزینه رشته‌های رشته پزشکی ،دندانپزشکی و داروسازی در ترکیه در دانشگاه‌های‌ دولتی این کشور برای متقاضیان بین المللی بسیار پایین بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ لیر در سال تخمین زده می شود . دانشگاههای دولتی معمولا نتیجه آزمون YOS را نیز درنظر می گیرند .

مدارک عمومی موردنیاز پذیرش دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

  • تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه
  • مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به ترکی یا انگلیسی
  • ریزنمرات دبیرستان و پیش‌دانشگاهی (وجود مدرک پیش‌دانشگاهی الزامی نیست  )همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی
  • گواهی تسلط به زبان انگلیسی (ضروری نیست )
  • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه بین‌المللی
  • پرداخت هزینه پذیرش

دانشگاه استانبول Istanbul University :

این دانشگاه در سال ۱۸۴۶ بانام اولیه دارالفنون افتتاح شد. یکی از دانشگاه‌های برتر ترکیه و دولتی است. این دانشگاه دارای ۱۷ انسیتو در ۵ دانشکده است. در این مجموعه دانشگاهی ۲۰۰۰ استاد دانشگاه و ۴۰۰۰ دستیار مشغول به آموزش هستند. بالغ‌بر ۶۰۰۰۰ لیسانس،۸۰۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل می‌باشند. مراکز درمانی این دانشگاه نیز خدمات پزشکی با استاندارهای بالا و کیفیت عالی ارائه می‌دهند.

دانشگاه آنکارا  Ankara University :

دانشگاه آنکارا توسط خود آتاتورک در سال ۱۹۴۵ تأسیس شد. دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا (AUFM) از ؛ کلینیک‌هایی با ظرفیت ۲۵۰۰ تخت، واحدهای سرپایی، آزمایشگاه‌ها، کلاس‌های درس، سالن‌های همایش، کتابخانه، تشکیل‌شده است. از زمان تأسیس این دانشگاه مشغول به ارائه خدمات بهداشتی باکیفیت بالا برای مردم بوده و این دانشگاه با توجه به نیاز کشور ترکیه در سال ۳۰۰ پزشک جوان تربیت می‌کند.

شهریه رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه آنکارا

رشته

شهریه در یک سال (لیرترکیه)
پزشکی ۱۴۰۰۰لیر به زبان ترکی استانبولی
۲۱۰۰۰ لیر به زبان انگلیسی
دندانپزشکی ۱۱۰۰۰ لیر
داروسازی ۱۰۰۰۰لیر به زبان ترکی استانبولی
۱۵۰۰۰لیر  به زبان اتگلیسی

دانشگاه آتاتورک Ataturk University :

دانشگاه آتاتورک در سال ۱۹۶۲ در شهر ارزروم راه‌اندازی شد است. این دانشگاه دارای ۱۷ دانشکده، ۵ کالج، ۱۵ کالج تخصصی، ۶ مرکز آموزشی و ۱۶ مرکز تحقیقاتی از وسیع‌ترین دانشگاه‌های کشور ترکیه به محسوب می‌شود. این دانشگاه دارای دانشگاه آتاتورک این هدف را دنبال می‌کند که تمام رشته‌های تحصیلی را مطابق بادانش روز و آخرین تکنولوژی موجود در جهان ارائه دهد. ۲ بیمارستان مجهز برای آموزش دانشجویان دارد.

شهریه رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه آتاتورک

رشته شهریه در یک سال (لیر)
پزشکی ۲۳۶۴ لیر به زبان ترکی
۴۷۲۸ لیر به زبان انگلیسی
دندانپزشکی ۱۹۷۶ لیر
داروسازی ۱۹۷۶ لیر

دانشگاه اژهEge University :

دانشگاه اژه یک دانشگاه دولتی در ازمیر، ترکیه است. این دانشگاه در سال ۱۹۵۵ با دو دانشکده پزشکی و کشاورزی تأسیس شد. دانشگاه اژه اولین مرکز آموزشی است که دوره‌های خود را در استانبول برگزار نموده و چهارمین و قدیمی‌ترین دانشگاه ترکیه محسوب می‌شود. دانشگاه اژه به‌طورکلی در میان دانشگاه‌های تحقیقاتی در ترکیه قرار دارد.

شهریه رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه اژه

رشته شهریه در یک سال(لیرترکیه )
پزشکی ۱۷۷۳ لیر
دندانپزشکی ۱۴۸۲ لیر
داروسازی ۱۴۸۲ لیر

دانشگاه حاجت تپه Hacettepe University :

دانشگاه پزشکی حاجت تپه در سال ۱۹۶۶ (دانشکده پزشکی آن در سال ۱۹۶۶ تأسیس‌شده و در سال ۱۹۷۱ دو دانشکده داروسازی و دندانپزشکیان آغاز به فعالیت کردند) در شهر آنکارا تأسیس شده و یک دانشگاه دولتی است. و به زبان‌های ترکی استانبولی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی در آن تدریس می‌شود.

این دانشگاه دولتی با ۵۰۰۰ دانشجو دارای دو پردیس و ۱۴ دانشکده،۱۵ موسسه،۲ مرکز علمی کاربردی، ۴ مرکز فنی حرفه‌ای، کنسرواتوار و ۹۸ مرکز آموزشی است هرساله در ترم‌های تابستان و، پاییز و بهار پذیرش دارد.

شهریه رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه حاجت تبه 

رشته شهریه در یک سال (لیر ترکیه )
پزشکی ۳۱۰۸۸ لیر
دندانپزشکی ۱۱۲۱۴لیر
داروسازی ۱۱۲۱۴لیر

دانشگاه‌های پزشکی غیر دولتی و خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت

رشته های رشته پزشکی ،دندانپزشکی و داروسازی در ترکیه در دانشگاههای خصوصی این کشور نیز تدریس می‌شود که معمولاً از رتبه بالای علمی برخوردارند. تعداد دانشگاه‌های خصوصی که معمولاً پذیرش در آن‌ها برای دانشجویان خارجی نسبتاً آسان‌تر بوده نسبت به دانشگاه‌های دولتی بیشتر است. بنابراین شانس قبولی در این دانشگاه‌ها بالاتر است. برای پذیرش در این دانشگاه‌ها نیازی به قبولی در آزمون Yos نیست.

در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه به‌طورمعمول شهریه ترم و هزینه‌های دانشجویی بر اساس نوع دانشگاه خصوصی از ۱۰۰۰۰ هزارتا ۲۵۰۰۰ هزار در سال تخمین زده‌شده است. زبانی که در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شود زبان انگلیسی و در بعضی از دانشگاه‌ها به زبان ترکی خواهد بود.

با وجود اعتبار بالای علمی دانشگاههای خصوصی ترکیه ،تنها دانشگاه کوچ مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد .

دانشگاه کوچ (Koç University):

دانشگاه کوچ از دانشگاههای خصوصی در استانبول ترکیه است. در سال ۱۹۹۳ فعالیت خود را آغاز کرده. دانشگاه کوچ  از نظر سطح علمی رتبه یک کشور ترکیه و رتبه ۲۵۱ را در جهان دارا می باشد .  این دانشگاه حدود ۵۵۰۰ دانشجو دارد. و دانشجویان بین‌المللی زیادی جذب این دانشگاه می‌شوند. این دانشگاه دارای شبکه همکاری گسترده‌ای با دانشگاه کالیفرنیا و سایر دانشگاه‌ها مانند دانشگاه نورث وسترن، دانشگاه کرنل و دانشگاه جورج تاون هستند.

  • شهریه رشته  پزشکی در این دانشگاه برای دانشجویان خارجی ۱۶۰۰۰ دلار در سال  می باشد .

داوطلبان گرامی تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در ترکیه

 کارشناسان موسسه شریف یار می‌توانند شما را در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، شرکت در کالج زبان ترکیه (آزمون YÖS ) و دریافت پذیرش در رشته‌های گروه پزشکی از دانشگاه‌های معتبر ترکیه راهنمایی کنند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو وقت مشاوره با بخش روابط عمومی موسسه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

ارسال درخواست:

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش عدد 1 را به شماره 09020089128 پیامک کنید