تحصیل پزشکی در مالزی

از دلایلی که دانشجویان ایرانی علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی و به خصوص تحصیل پزشکی در مالزی هستند این است که این کشور به سادگی ویزای تحصیلی ارائه می‌دهد. همچنین واحدهای دانشگاهی زیادی از دانشگاه‌های برتر استرالیا و انگلیس مانند دانشگاه ناتینگهام در مالزی وجود دارد که می‌تواند برای دانشجویان ایرانی جالب باشد. برنامه‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان در دانشگاه‌های مالزی در حال تحصیل هستند. دلیل سوم هزینه کم زندگی است .

شرایط تحصیل پزشکی در مالزی

آموزش پزشکی در مالزی دارای تاریخچه‌ای طولانی است که از تأسیس دانشکده پزشکی در دانشگاه مالایا در سال ۱۹۶۳ آغاز شده است. در حال حاضر ۳۲ دانشکده پزشکی در این کشور وجود دارد (۱۱ دانشگاه دولتی و ۲۱ دانشگاه غیردولتی).

دانشکده‌های پزشکی در مالزی معمولاً یک برنامه پنج‌ساله ارائه می‌دهند. بااین‌حال، برای تبدیل شدن به یک پزشک دارای مجوز در مالزی، نیاز به گذراندن دوره دوساله کارآموزی اجباری است. این دوره پنج‌ساله به دو قسمت تقسیم می‌شود. بخش اول که حدود ۲ سال است آموزش قبل از دوره بالینی است که در دانشگاه برگزار می‌شود که شامل یادگیری علوم پایه پزشکی، مانند آناتومی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، آسیب‌شناسی و فارماکولوژی می شود. بخش دوم دوره سه ساله آموزش بالینی است که در بیمارستان در رشته های بالینی مختلف مانند پزشکی عمومی، جراحی، اطفال و داخلی آموزش خواهید دید.

برای اخذ مدرک تخصص باید دوره ۴ تا ۵ ساله تحصیلات تکمیلی را گذراند.

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در مالزی

 • University Malaysia (UM)
 • University Sains Malaysia (USM)
 • University Kebangsaan Malaysia (UKM)
 • University Putra Malaysia (UPM)

هزینه زندگی در مالزی

حداقل هزینه زندگی در مالزی ۳۷۵ دلار تا ۵۰۰ دلار در ماه است.

شرایط پذیرش تحصیل پزشکی در مالزی

 • پیش نیازهای پذیرش در رشته پزشکی در مالزی داشتن نمرات عالی در دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیک یا ریاضی است.
 • پیش نیاز زبان انگلیسی برای دانشجویان حداقل نمره آیلتس ۵ و نمره ۵۸ در آزمون PTE، ۲۰۰ در آزمون CPE یا ۶۰ در آزمون IBT یا تافل است.
 • دیپلم از موسسات شناخته شده با حداقل CGPA00.
 • ممکن است قبل از پذیرفتن توسط هیئت علمی، از متقاضی مصاحبه ای برای رشته انتخابی انجام شود.

هزینه تحصیل پزشکی در مالزی

با توجه به تعداد زیاد دانشگاه های بین‌المللی و مؤسسات خصوصی، هزینه‌ها در بین دانشگاه‌های مالزی متفاوت است. به‌طورکلی، تحصیل در مالزی نسبت به بسیاری از کشورها ارزان‌تر است، به‌طور مثال هزینه رشته پزشکی در دانشگاه برتر مالزی، Universiti Malaya، به عنوان یک موسسه دولتی، تنها در حدود ۳۲۰۰۰ دلار در سال است. همچنین هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه USM 27500 دلار در سال است.

هزینه دوره‌های زبان در مالزی

دوره دو ماه آیلتس ۱۳۰ تا ۲۳۰ دلار
دوره دو ماه تافل ۱۴۳ تا ۲۳۰ دلار

بورسیه پزشکی مالزی

معمولاً دانشگاه‌های مالزی، بورسیه و کمک مالی برای تحصیل در مالزی به دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان داخلی ارائه می‌دهند. چنین اطلاعاتی در وب‌سایت‌های دانشگاه‌ها موجود است.

دولت مالزی به‌طور برابر برای دانشجویان بین‌المللی فاند ارائه می‌کند. برای اخذ بورسیه تحصیلی بین‌المللی مالزی (MIS)، متقاضیان باید معیارهای زیر را داشته باشند: در هنگام درخواست بورسیه بیش از ۴۵ سال سن نداشته باشند. داشتن حداقل معدل ۳٫۵ الی ۴ در مقطع  کارشناسی برای متقاضیان کارشناسی ارشد و  برای داوطلبان مقطع دکترا داشتن معدل ۳٫۵ الی ۴ یا نتایج بسیار خوب در سطح کارشناسی ارشد در یک رشته مشابه با دوره دکتری موردنظر. در زمان درخواست بورسیه تحصیلی نباید بیشتر از دو سال از تاریخ اخذ مدرک زبان گذشته باشد. فهرست آزمون‌ها و حداقل نمرات موردنیاز: آزمون آیلتس آکادمیک با نمره حداقل ۶٫۵؛ یا آزمون تافل کتبی با نمره حداقل ۵۸۰ یا آزمون تافل کامپیوتری با نمره حداقل ۲۳۰ یا آزمون تافل آنلاین با نمره حداقل ۹۲٫ وضعیت سلامتی باید با گواهینامه پزشکی عالی ارزیابی شود. هزینه انجام معاینه پزشکی باید توسط متقاضی پرداخت شود.

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی مالزی

 • گذرنامه معتبر
 • سوابق علمی و گواهینامه‌ها
 •  نامه پذیرش
 • گواهی پزشکی
 • فرم مهاجرت ۱۴
 • عکس

دندانپزشکی در مالزی

دوره دندانپزشکی در مالزی به مانند پزشکی معمولاً ۵ ساله است. بااین‌حال، درست مثل پزشکان، دندان‌پزشکان می‌بایست یک سال کارآموزی اجباری را در بخش دولتی طی کنند.

پس از آن، می‌توانید در رشته‌های تخصص مانند ارتودنسی، دندانپزشکی کودکان و پریودنتولوژی (لثه درمانی) تحصیل خود را ادامه دهید. پروسه تخصص معمولاً ۳ ساله است.

به‌طور خلاصه، به‌طورمعمول دوره عمومی حدود ۶ سال طول می‌کشد و ۳ سال دیگر باید زمان صرف شود تا تخصص دندانپزشکی را اخذ کرد.

شرایط تحصیل، شهریه، هزینه زندگی و غیره در رشته دندانپزشکی در مالزی به‌ مانند رشته پزشکی در این کشور است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

ارسال درخواست:

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش عدد 1 را به شماره 09020089128 پیامک کنید