ثبت شرکت و سرمایه گذاری در چین

اگر در حال بررسی برای ثبت شرکت و سرمایه گذاری در چین هستید و یا با یک شرکت در چین کار می‌کنید. مهم است که ابتدا کمی درباره چگونگی سیستم ثبت شرکت در چین بدانید. هرچه بیشتر درباره قوانین و روش‌های کسب و کار در چینی آگاه شوید، موفقیت بیشتری در انجام تجارت در کشور چین خواهید داشت. آگاهی برای ثبت شرکت در چین مسئله بسیار مهمی است. باید اعتبارنامه و گواهی که برای شرکت شما صادر می‌کنند حتماً ارزش قانونی داشته باشد.

راه‌های متداول برای ثبت شرکت در چین

برای ثبت شرکت در چین ۶ دسته کلی وجود دارد که عبارت‌اند از :

  1. WFOE: شرکت کاملاً مستقل خارجی (Wholly Foreign-Owned Enterprise).
  2. JV : سرمایه گذاری مشترک (Joint Venture).
  3. دفتر نمایندگی (Representative Office).
  4. SOE: مؤسسات دولتی (State Owned Enterprise).
  5. شرکت‌های خصوصی (Private Enterprise).
  6. شرکت‌های خصوصی کوچک (Individually Owned ).

شرکت کاملاً مستقل خارجی (Wholly Foreign-Owned Enterprise)

WFOE اشاره به یک نوع شرکت در چین است که صرفاً توسط اشخاص خارجی تأسیس شود. و سرمایه گذاران چینی دخالت مستقیم در آن نداشته باشند. راه اندازی یک شرکت WFOE نیاز به تأیید سرمایه، سرمایه گذار خارجی توسط مقامات چینی دارد. در حال حاضر این شرکت‌ها محبوب‌ترین نوع مشارکت برای سرمایه گذاران خارجی در کشور چین هستند. زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد تا کنترل کامل شرکت را بر عهده داشته باشند.

سرمایه گذاری مشترک (Joint Venture)

سرمایه گذاری مشترک نوع خاصی از ثبت شرکت در چین است که در آن هم سرمایه گذار چینی و هم سرمایه گذار خارجی مشارکت می‌کنند. هنگامی که چین شروع به جذب سرمایه گذار خارجی کرد، این روش اصلی‌ترین راه برای ورود به بازار چین بود. و این کار با همکاری و مشارکت شرکت‌های موجود چینی به وقوع پیوست.

دفتر نمایندگی (Representative Office)

اولین نکته که باید به آن توجه داشته باشید این است که دفتر نمایندگی یک نهاد قانونی در چین نیست. و تنها به منظور نمایندگی یک شرکت خارجی ثبت شده در چین است. افتتاح دفتر نمایندگی یک راه قابل قبول برای شرکت‌های خارجی است که حضور محدود در چین دارند. اما محدودیت‌های سنگینی در مورد آنچه که می‌توانند انجام دهند وجود دارد. به عنوان مثال نمی‌توانند به طور مستقیم هیچ کارمندی را استخدام کنند و یا حتی پولی را جمع‌آوری کنند. برای افتتاح این نوع شرکت‌ها متقاضیان زیادی وجود ندارد.

مؤسسات دولتی (State Owned Enterprise)

مؤسسات دولتی که با عنوان همکاری‌های دولتی (GOC) هم شناخته می‌شوند. در سال‌های نه چندان دور، تمام مشاغل در چین متعلق به دولت این کشور بود. اما از زمانی که اصلاحات در دولت چین در دهه ۱۹۸۰ آغاز شد، سهم بازار SOE به طور قابل توجهی کاهش یافت. اما با این حال SOE ها هنوز هم جز مهمی از اقتصاد چین هستند و به عنوان بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان شناخته می‌شوند. اکثر شرکت‌های دولتی در بخش‌های کلیدی خاصی که از سوی دولت مورد توجه هستند، مانند هوافضا، ارتباطات راه دور، و یا برق فعالیت می‌کنند.

شرکت‌های خصوصی (Private Enterprise)

شرکت‌های خصوصی که با عنوان شرکت‌های غیردولتی هم شناخته می‌شوند. شایع‌ترین شکل ثبت شرکت در چین هستند. افزایش شرکت‌های خصوصی، موجب پیشرفت و رونق اقتصاد چین می‌شوند. یک شرکت خصوصی یک شرکت ثبت شده توسط یک فرد یا گروهی از افراد و یا حتی شرکت‌های دیگر بدون مالکیت دولتی است. هنگام انجام کسب و کار مهم است که به یاد داشته باشید که تمام شرکت‌های فعال در کشور چین باید از نظر قانونی ثبت شده و دارای مجوز تجاری معتبر باشند.

شرکت‌های خصوصی کوچک (Individually Owned)

شرکت‌های خصوصی کوچک، به ساده‌ترین نوع ثبت شرکت در چین گفته می‌شود. در این نوع شرکت‌ها تنها یک شخص مسئولیت کارها را بر عهده دارد. این را می‌توان معادل یک معامله‌گر ساده در چین و یا یک کسب و کار ساده مانند یک رستوران یا مغازه دانست.

در مطالب بالا انواع کلی شرکت‌های موجود در چین معرفی شدند. اما ممکن است هنگام ثبت شرکت و کسب مجوز کار بتوانید با کمک‌های وکیل یا مشاور حقوقی راه‌های دیگری برای ثبت شرکت بیابید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *