داروسازی هند

رشته داروسازی هند به دو صورت پیوسته و ناپیوسته ارائه می‌شود. دکتری پیوسته داروسازی به ‌مانند آنچه در ایران وجود دارد ارائه می‌شود. دوره ناپیوسته شامل دوره‌های لیسانس، فوق‌لیسانس و Ph.D است.

لیسانس داروسازی هند (B.Pharm)

لیسانس داروسازی یک دوره ۴ ساله است. پیش‌نیازهای ورود به این دوره مشابه دوره دکتری (Pharm.D) است. در این مقطع همه چیز در مورد حفظ کیفیت استاندارد بهداشت و زندگی مردم، آموزش داده می‌شود. دانشجو در این مقطع با داروها و تأثیر آن‌ها بر بدن انسان، و همچنین جزئیات خواص شیمیایی و آلی تمام عناصر آشنا می‌شود.

این برنامه به دانشجویان می‌آموزد چگونه به افرادی حرفه‌ای و آگاه تبدیل شوند تا بتوانند یک داروی مناسب برای درمان مناسب انتخاب کنند. این دوره همه موضوعات فارماکولوژی، شیمی، شیمی دارویی، بیوشیمی، سینتیک، مدیریت داروخانه و داروهای ترکیبی را پوشش می‌دهد.

شرایط پذیرش در این مقطع به شرح زیر است: متقاضیان در زمان پذیرش باید حداقل ۱۷ سال سن داشته باشند و دارای مدرک دیپلم (۱۲سال تحصیلی) باشند. دروس پیش‌نیاز عبارت‌اند از زیست‌شناسی / ریاضیات، شیمی و فیزیک. شرایط پذیرش در بین مؤسسات متفاوت است، بنابراین برای اینکه شانس پذیرش افزایش یابد، باید رتبه بالایی در امتحان ورودی کسب شود.

فارغ‌التحصیلان B.Pharm می‌توانند به‌عنوان ورودی‌های جانبی، در سال چهارم دوره Pharm.D  ثبت‌نام کنند. در ادامه، دانشجویان یک دوره ۳ ساله، شامل ۲ سال تحصیل و ۱ سال اینترنی یا رزیدنتی را طی خواهند کرد.

دانشجویانی ایرانی که در این مقطع فارغ‌التحصیل شده‌اند برای اینکه اجازه فعالیت در کشور را داشته باشند باید با شرکت در آزمون ورودی کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند یا اینکه در آزمون ارزشیابی مدارک داروسازی شرکت کنند. پس از قبولی در این آزمون می‌توانند به‌عنوان مسئول فنی داروخانه مشغول به کار شوند.

کارشناسی ارشد داروسازی هند (M.Pharm)

دانشجویان در این برنامه دوساله تحصیلات تکمیلی، در یکی از شاخه‌های داروسازی، به‌صورت ویژه تحصیل خواهید کرد. حداقل پیش‌نیاز ورود به دوره ارشد داروسازی، داشتن لیسانس داروسازی B.Pharm است.

Ph.D.  داروسازی

یک دوره ۳ ساله تمام‌وقت دکترا است که شامل شش ترم می‌شود. حداقل شرایط لازم برای ادامه تحصیل در این مقطع، اتمام موفقیت‌آمیز تحصیلات تکمیلی در رشته داروسازی در یک دانشگاه شناخته شده است. برنامه درسی دوره، شامل آموزش نظری و عملی می‌شود.

دکتری داروسازی (Pharm.D)

این دوره یک برنامه ۶ ساله دکتری حرفه‌ای در زمینه داروسازی است که شامل ۱ سال دوره اینترنی یا رزیدنتی نیز می‌شود. فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند مستقیماً در دوره تخصص ثبت‌نام کنند.

دانشکده‌های داروسازی هند به‌طور متوسط تنها ۱۵ درصد از ظرفیت پذیرش خود را به دانشجویان خارجی اختصاص می‌دهند. علاوه بر پیش‌نیازهای عمومی ورود به این رشته‌ها، دانشجویان باید در آزمون ورودی نیز قبول شوند.

شهریه رشته داروسازی هند

شهریه تحصیل در هند در مقاطع مختلف داروسازی، متفاوت است. به‌طور مثال، شهریه دوره Pharm.D در دانشگاه مانیپال ۴۹۵۰۰ دلار است.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

ارسال درخواست:

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش عدد 1 را به شماره 09020089128 پیامک کنید