دانشگاه آتاتورک

ارزروم بزرگ‌ترین استان در شرق منطقه آناتولی است. این استان همیشه یک نقطه اتصال بوده و در حال حاضر نقطه اتصال حمل‌ونقل هوایی، راه‌آهن و یا اتوبوس برای مسافران در شرق ترکیه است. دانشگاه آتاتورک در سال ۱۹۵۷ در شهر ارزروم در شرق ترکیه تأسیس شد. این دانشگاه دارای ۲۲ دانشکده، ۱۸ کالج، ۸ موسسه و ۳۰ مرکز تحقیقات است.

فهرست دانشکده‌های دانشگاه آتاتورک به شرح زیر است:

دانشکده کشاورزی؛ معماری و طراحی؛ ارتباطات؛ دندانپزشکی؛ اقتصاد و امور اداری؛ مهندسی؛ هنرهای زیبا؛ شیلات؛ علوم بهداشتی؛ حقوق؛ ادبیات؛ پزشکی؛ پرستاری؛ آموزش آزاد؛ داروسازی؛ علوم؛ علوم ورزشی؛ الهیات؛ گردشگری؛ دامپزشکی.

شرایط ورود به دانشگاه آتاتورک

  • داشتن مدرک دیپلم یا دانش‌آموز سال آخر باشد.
  • دانشگاه آتاتورک به‌مانند سایر دانشگاه‌های ترکیه دارای آزمون ورودی (YOS) است. این آزمون به‌طور هم‌زمان در شهرهای تهران و تبریز برگزار می‌شود. هزینه ثبت‌نام در آزمون ۶۵ دلار است.

زبان آموزش در بیشتر دپارتمانهای دانشگاه آتاتورک ترکی است. تنها دانشکده پزشکی و مهندسی برق و الکترونیک، دوره‌ها را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند.

در صورت ثبت‌نام در دوره‌هایی که به زبان ترکی برگزار می‌شوند، یادگیری زبان ترکی الزامی است. چندین مرکز آموزش زبان ترکی در دانشگاه آتاتورک وجود دارد که دانشجویان می‌توانند دوره آماده‌سازی را در آن‌ها طی کنند.

شهریه، هزینه زندگی

دانشجویان بین‌الملل ملزم به پرداخت شهریه هستند. شهریه سالانه به‌طور متوسط برای دانشجویانی که به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنند ۱۰۰۰ دلار است. دانشجویان بین‌الملل که به زبان ترکی تحصیل می‌کنند شهریه کمتری پرداخت می‌کنند.

هزینه زندگی در ترکیه حدود ۳۳۰ الی ۶۵۰ دلار در ماه است که بسته به سبک زندگی فرد متفاوت است.

اعتبار دانشگاه

رتبه جهانی دانشگاه آتاتورک ۹۷۹ است. همچنین یکی از دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت است که با دانشگاه علوم پزشکی ارومیه تفاهم‌نامه همکاری به امضا رسانده است. بدین‌جهت دانشجویان ایرانی می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی، به‌خصوص در رشته‌های علوم پزشکی، برای کار به ایران بازگردند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

ارسال درخواست:

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش عدد 1 را به شماره 09020089128 پیامک کنید