دانشگاه استانبول

یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه که در شهر استانبول  واقع‌شده است. پردیس اصلی این دانشگاه در مجاورت میدان بایزید قرار دارد. متقاضیان رشته های گروه پزشکی در ترکیه و همچنین رشته ها مهندسی و گروه علوم انسانی  عموما دانشگاه استانبول را دلیل جایگاه علمی خوب در بین سایر دانشگاه‌ها، به عنوان مقصد تحصیلی خود قرار می دهند.

دانشکده‌های دانشگاه استانبول عبارت‌اند از:

دانشکده پزشکی دانشکده ادبیات دانشکده علوم سیاسی دانشکده اقتصاد دانشکده علوم
دانشکده دندانپزشکی دانشکده داروسازی دانشکده علوم دریایی دانشکده آموزش از راه دور دانشکده ارتباطات
دانشکده معماری دانشکده حقوق دانشکده حسابداری دانشکده بازرگانی دانشکده حمل‌ونقل

شرایط تحصیل در دانشگاه استانبول

بخش‌های مختلف آموزشی که در دانشگاه استانبول وجود دارد، رشته‌ها و مقاطع آموزشی متنوعی را به دانشجویان خارجی با شرط پذیرش در آزمون دومرحله‌ای Yos ارائه می‌دهد. و’گذراندن این آزمون برای رشته‌های که بر مبنای مدرک هستند، ضروری است.

کلیه دانشجویانی که در دانشگاه استانبول شروع به تحصیل می‌کنند باید دارای مدارک تسلط به زبان ترکی استانبولی را داشته باشند و یا در آزمون تعیین سطح زبان ترکی استانبولی دانشگاه، امتیاز سطح C1 –C2 را کسب کنند. و درصورتی‌که سطح زبانی کمتر از حد مشخص‌شده داشته باشند می‌توانند در دوره‌های زبان دانشگاه استانبول شرکت کرده و به سطح استاندارد دانشگاه دست یابند.

داوطلبانی که متقاضی شرکت در رشته‌های ارائه‌شده به زبان انگلیسی هستند باید گواهی بین‌المللی مبنی بر سطح زبان خود ارائه دهند. و یا در دوره‌های پیش‌نیاز زبان که در دانشگاه استانبول برگزار را بگذرانند. افرادی که مدرک زبان قابل‌ارائه ندارند و یا از آزمون ورودی تعیین سطح نمره‌ای کسب نکنند می‌توانند در دپارتمان زبان این دانشگاه شرکت کرده و به سطح موردنظر برای ادامه تحصیل به زبان انگلیس در سطح دلخواه برسند

شرایط ورود به تحصیلات تکمیلی در دانشگاه استانبول

پذیرش دانشجویان در برنامه‌های تحصیلی ارائه‌شده بر اساس مقررات تحصیلات تکمیل دانشگاه استانبول که ذکر شد، صورت می‌گیرد.

  • داشتن مدرک کارشناسی
  • امتیاز مجاز در آزمون ALES

آزمون ALES چیست:

دانش‌آموزانی که مایل به تحصیل در مقاطع رشته تحصیلات تکمیلی در ترکیه هستند، باید برای امتحان ALES که مخصوص مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است شرکت کنند. این آزمون توسط مرکز انتخاب و استقرار دانشجو (OSYM) سازمان‌یافته و مدیریت می‌شود. برخی از دانشگاه‌های ترکیه به نمرات ALES برای پذیرش در برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری نیاز دارند.

آزمون ALES دارای ۲ بخش است :

زبان‌شناختی / توصیفی: این قسمت دارای دو بخش است:

زبانشناسی ۱

زبانشناسی۲

ریاضی / محاسباتی: این بخش دارای دو بخش است:

ریاضیات۱

ریاضیات۲

  • تعداد کل از سؤالات: هر بخش شامل ۵۰ سؤال، درنتیجه مجموع ۲۰۰ سؤال.
  • مدت آزمایشی ALES: 3 ساعت (۱۸۰ دقیقه)
  • آزمون ALES دو بار در یک سال در ماه مارس و نوامبر برگزار می‌شود. همچنین، دانشگاه‌های ترکیه دو بار در سال برای دانش آموزان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دریافت می‌کنند.

حداقل امتیاز موردنیاز: ۵۵؛ GMAT یا GRE جایگزین امتحان ALES می‌شوند.

پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد (رشته‌های مدرک محور با پایان‌نامه و پژوهش محور و بدون پایان‌نامه

متقاضیان باید حتماً دارای مدرک کارشناسی باشند،, و حداقل ۶۰ امتیاز از آزمون ALES را کسب کرده باشند. داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند و بخواهند برای بار دوم در برنامه کارشناسی ارشد شرکت کنند باید در این آزمون شرکت کنند و داشتن حداقل امتیاز ۵۰ در آزمون زبان انگلیسی که توسط دانشگاه برگزار می‌شود و یا گواهی که مبین سطح زبان بالاتر از حد متوسط باشد.

پذیرش دانشجویان در مقطع دکتری

متقاضیان این سطح آموزشی حتماً باید دارای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باشند. اما کلیه فارغ‌التحصیلان دانشکده‌های رشته‌های علوم و بهداشت و سلامت و رشته داروسازی ۴ ساله که ۸ ترم را گذرانده باشند می‌توانند بدون کارشناسی ارشد برای دکتری شرکت کنند. کسانی که در این برنامه دکتری شرکت می‌کنند باید حداقل ۳ از ۴ امتیاز معدل سیستم WES را داشته باشند.

برای مقطع تحصیلات تکمیلی امتیاز آزمون ALES باید بالای ۶۵ باشد. امتیاز کلیه افرادی که از رشته‌های گروه پزشکی برای دکتری شرکت می‌کنند نباید کمتر از ۵۵ باشد.

متقاضیان دکتری باید امتیاز زبان انگلیسی بالایی داشته باشند که معمولاً با ارائه مدرک YDS (آزمون تعیین سطح تسلط به زبان انگلیسی) در کشور ترکیه صورت می گیرد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

ارسال درخواست:

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش عدد 1 را به شماره 09020089128 پیامک کنید