مهاجرت تحصیلی به مالزی

مالزی یک کشور آسیای جنوب شرقی است که با سواحل، جنگل‌های بارانی و فرهنگ‌های متنوع آمیخته از فرهنگ‌های چینی، هندی و اروپایی شناخته می‌شود. اگر به دنبال زندگی در سطح بین‌المللی هستید کشور مالزی می‌تواند گزینه مناسبی برای اقامت باشد. برای اخذ اقامت در کشور مالزی راه‌های قانونی زیادی وجود دارد.

برای دریافت اقامت در کشور مالزی این نکته را باید مدنظر قرار دهید که مالزی کشوری تک تابعیتی است. یعنی برای گرفتن تابعیت مالزی باید از تبعیت کشور خود خارج شوید و فقط تابع کشور مالزی باشید. داشتن اقامت دائمی مالزی تمام آزادی‌ها و حقوق شهروندی را برای افراد فراهم می‌کند.

ویزای اقامت کوتاه مدت

اگر قصد ماندن طولانی مدت در مالزی را ندارید می‌توانید ویزای اقامت کوتاه مدت دریافت کنید که حداکثر تا ۹۰ روز اعتبار دارد. تابعین برخی کشورها از جمله آمریکا بدون داشتن ویزا، می‌توانند تا سه ماه در مالزی اقامت داشته باشند. اگر از کشوری سفر می‌کنید که مشمول این قانون نمی‌شود، می‌توانید پس از ورود به مالزی، ویزای کوتاه مدت خود را در فرودگاه از مسئولین مربوطه بگیرید. برای این منظور تنها کافی است گذرنامه و بلیت رفت و برگشت خود را داشته باشید.

به طور کلی، متداول‌ترین راه برای دریافت ویزای کوتاه مدت، اقدام از طریق اقامت توریستی است. اما راه‌های دیگری از جمله اقامت کوتاه مدت برای کار، رقابت‌های ورزشی و…. نیز وجود دارد.

ویزای کار در مالزی

ویزای کار در مالزی با توجه به قانون کار در این کشور، به شهروندان خارجی این اجازه را می‌دهد تا حداکثر به مدت ۶۰ ماه بتوانند در مالزی کار و زندگی کنند. این ویزا تحت شرایطی خاص از جمله قرارداد کاری و تأیید کارفرما اعتبار دارد. این مجوز تنها تا زمانی معتبر است که فرد همکاری خود را با کارفرمای مالزیایی حفظ کند.

نکته مهم: در صورتی که قصد تعویض کار و کارفرما خود را داشته باشید، باید مجدداً برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید. تا دریافت مجوز جدید اجازه کار نخواهید داشت.

ویزای بستگان

پس از دریافت ویزای کاری معتبر، می‌توانید برای دریافت ویزای طولانی مدت برای بستگان درجه یک خود نظیر همسر، مادر و پدر (بالای ۶۰ سال سن) و فرزندان (زیر ۱۸ سال) اقدام کنید. همچنین می‌توانید برای گرفتن ویزای اجتماعی هم درخواست دهید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار

برای دریافت مجوز اشتغال در مالزی، باید اسناد زیر را به اداره مهاجرت ارائه دهید:

  • گذرنامه معتبر
  • یک قطعه عکس سه در چهار
  • نامه کارفرما جهت تأیید استخدام
  • جزئیات ارائه شده توسط کارفرمایان برای نشان دادن این که فعالیت آن‌ها قانونی است.

اخذ اقامت دائم مالزی

از آنجایی که مالزی یک کشور تک تابعیتی است، داشتن گذرنامه و ویزا نمی‌تواند شهروندی این کشور را به همراه داشته باشد. با این حال اقامت دائمی در مالزی، می‌تواند جایگزین خوبی برای شهروندان خارجی باشد. انتخاب کشور مالزی برای اقامت دائم و محل زندگی، بدون خارج شدن از تبعیت کشوری که در آن متولد شده‌اید.

برای دریافت اقامت دائم، لازم است حداقل به مدت پنج سال بدون ترک کشور و در شرایط قانونی مانند اقامت با ویزای کار و… در مالزی زندگی کرده باشید. برای دریافت اقامت دائم لازم است فرم اقامت دائم را پر کنید و گذرنامه‌ای داشته باشید که اقامت پنج ساله شما در مالزی را تأیید کند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که تنها زندگی در مدت معلوم اقامت دائم را به همراه نمی‌آورد. همین طور راه‌های ویژه‌ای وجود دارند که طی آن‌ها می‌توان سریع‌تر از حد معمول اقامت دائم را دریافت کرد.

برنامه MM2H

برنامه MM2H (خانه دوم من مالزی) به طور کلی مربوط به ویزای بازنشستگی و سرمایه‌گذاری برای اتباع خارجی است. کسانی که می‌توانند سرمایه یا درآمد قابل‌ملاحظه خود را تأیید کنند، این امکان برای آن‌ها فراهم است که یک ویزای چندمنظوره ده ساله در مالزی دریافت کنند. این نوع اقامت می‌تواند به خانواده نیز گسترش یابد. علاوه بر این‌ها سفر به داخل کشور و خروج از آن را با حداقل محدودیت‌ها ممکن می‌سازد.

دسته‌بندی برای برنامه MM2H

برای این برنامه دو دسته تعریف می‌شوند که این دسته‌بندی‌ها با توجه به سن متقاضیان متغیر هستند.

  • افراد زیر ۵۰ سال:

متقاضیانی که کمتر از ۵۰ سال سن دارند باید نشان دهند که دارایی‌های آن‌ها حداقل ۱۳۵۰۰۰ دلار آمریکا است یا ماهانه حداقل ۱۰۰۰۰ دلار آمریکا به دست می‌آورند. برای حفظ اعتبار این مجوز، باید همیشه حداقل ۴۰۰۰۰ دلار در حساب کاربری خود داشته باشید.

  • افراد بالای ۵۰ سال:

متقاضیانی که بیش از ۵۰ سال سن دارند باید نشان دهند که دارایی‌های آن‌ها حداقل ۹۵۰۰۰ دلار آمریکا است یا درآمد ماهیانه (حقوق بازنشستگی) حداقل ۳۰۰۰ دلار آمریکایی دارند. علاوه بر این باید یک حساب بانکی در مالزی با حداقل سپرده ۴۰۰۰۰ دلاری داشته باشند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

Solve : *
7 + 2 =