کشورهای منطقه شینگن (Schengen Area)

منطقه شینگن ، که بعد از «توافق‌نامه شینگن» به این نام معروف شد، منطقه‌ای را معرفی می‌کند که در آن ۲۶ کشور مختلف اروپایی، لغو مرزهای داخلی کشورشان را با کشورهای دیگر متعهد شدند.

لیست کشورهای عضو منطقه شینگن

کشورهای عضو منطقه شینگن: اتریش- بلژیک- جمهوری چکوسلواکی- دانمارک- استونی- فنلاند- فرانسه- آلمان- یونان- مجارستان- ایسلند- ایتالیا- لتوونی- لیتوانی- لوکزامبورگ- مالت- هلند- نروژ- لهستان- پرتغال- اسلوواکی- اسلوونی- اسپانیا- سوئد- سوئیس- لیختن‌اشتاین

این تعهد در موارد زیر و تحت شرایطی است:

 • تردد آزاد و بدون محدودیت شهروندان کشورها
 • واردات و صادرات کالاها و خدمات
 • انتقال سرمایه

این موارد باید در تناسب با قوانین مشترک مربوط به کنترل مرزهای خارجی و تخلفات جنگی بوده و با تقویت سیستم قضایی مشترک و همکاری پلیس صورت گیرد.

تأسیس۱۹۹۵
کشورهای عضو۲۶ کشور
جمعیت۴۱۹،۳۹۲،۴۲۶
وسعت 4,312,099km2
تحت نظراتحادیه اروپا

ویژگی‌های اساسی منطقه شینگن

لغو مرزهای بین کشورهای اروپایی منجر به موارد زیر شده است:

 1. افراد دیگر کشورهای جهان، زمانی که در منطقه شینگن هستند با آزادی و بدون کنترل‌های مرزی می‌توانند از مرزهای کشورهای عضو شینگن عبور نمایند
 2. ایجاد استانداردهای مشترک برای عبور از مرزهای خارجی کشورهای عضو شینگن
 3. ایجاد شرایط ویزای کوتاه‌مدت و ورود هماهنگ شده برای همه‌ی کشورهای عضو شینگن
 4. همکاری پیشرفته بین مراکز پلیس کشورهای عضو
 5. همکاری قضایی با امتیاز ویژه بین کشورهای عضو شینگن شامل: استرداد سریع مجرمين به دولت متبوعه، و رسیدگی آسان‌تر به اجرای حکم‌های جنایی
 6. ایجاد یک پایگاه‌داده مشترک پیشرفته، با همکاری کشورهای عضو برای تبادل سریع‌تر اطلاعات در خصوص افراد و کالاهای بین آن‌ها که به سیستم اطلاعاتی شینگن  (Schengen Information System) معرف است.
 7. علی‌رغم وسعت آزادی که بودن در منطقه شینگن آن را ضمانت می‌کند، پلیس این اختیار را دارد تا در مرزهای داخلی در موارد خاص، کنترل‌هایی را صورت دهد. اما این‌ها به‌عنوان کنترل‌های مرزی لحاظ نمی‌شوند. پلیس می‌تواند در مرزهای داخلی اطلاعاتی را از افراد در خصوص ماندن در منطقه شینگن و سؤالات مربوطه دیگر درخواست نماید.
 8. در صورت فقدان امنیت داخلی کامل برای مقابله با تهدیدات جدی، هرکدام از کشورهای عضو شینگن می‌توانند به‌طور موقت کنترل‌های مرزی خاصی را برای مرزهای داخلی خود تعریف کنند. البته این کنترل‌ها نباید بیشتر از ۳۰روز باشد.

قوانین حقوقی مربوط به منطقه شینگن (اتخاذشده توسط قانون اتحادیه اروپا)

چهار مورد از مقررات مهم مربوط به منطقه شینگن که در قانون اتحادیه اروپا قرار دارد:

۱٫کد مرزهای منطقه شینگن (مقررات EC شماره ۵۶۲/۲۰۰۶)

این متن قانونی، قواعدی را در ارتباط با تردد افراد از طریق مرزهای کشورهای شینگن، لغو کنترل‌های مرزهای داخلی و همچنین تلاش برای هماهنگی ملاک‌های تردد از مرزهای خارجی جهت اقامت کوتاه‌مدت، توسط کشورهای طرف سوم الزامی می‌کند.

۲٫ کد ویزا (مقررات EC شماره ۱۹۳۱/۲۰۰۶)

این متن قانونی، مراحل و معیارهایی را برای صدور ویزای کوتاه‌مدت و ویزای حمل‌ونقل هوایی به شهروندان کشورهای طرف سوم الزامی می‌کند.

۳٫ ترافیک مرزی محلی (مقررات EC شماره ۱۹۳۱/۲۰۰۶)

این قاعده بیان می‌دارد که در چارچوب مقررات، موافقت‌نامه‌های دوجانبه کشورهای شینگن با کشورهای مجاور آن‌ها مجاز است، که بر اساس آن این کشورها می‌توانند کنترل مرزی را برای افرادی که در منطقه مرزی زندگی می‌کنند، کاهش دهند تا از ایجاد موانع تجارت، دادوستد اجتماعی و فرهنگی، یا همکاری منطقه‌ای جلوگیری شود.

۴٫ سیستم اطلاعاتی ویزا ( مقررات EC شماره ۷۶۷/۲۰۰۸)

چنین مقرراتی برای تسهیل کنترل تبادل اطلاعات بین کشورهای شینگن در خصوص درخواست و صدور ویزای کوتاه‌مدت به کار می‌رود.

 

ملاک‌های لازم برای پیوستن کشورها به منطقه شینگن

بسیاری از کشورهای اروپایی قصد دارند تا به عضویت کشورهای منطقه شینگن در بیایند، اما همه آن‌ها اساساً نمی‌توانند بلافاصله این خواسته را عملی کنند. زیرا برخی پیش‌شرط‌ها یا ملاک‌هایی برای پیوستن یک کشور به منطقه شینگن وجود دارد. داشتن ظرفیت‌ها و آمادگی‌های موردنیاز ضروری است مانند:

 • داشتن این قابلیت که بتوانند از طرف دیگر کشورهای شینگن مرزهای خارجی این منطقه را کنترل نمایند و همچنین ویزاهای یکسان شینگن را صادر کنند.
 • داشتن صلاحیت‌هایی که به‌واسطه آن پس از لغو کنترل‌های مرزی بین کشورهای شینگن، بتوانند با سازمان‌های اجرای قانون در کشورهای دیگرِ عضو شینگن برای ارتقاء سطح امنیت همکاری نمایند.
 • داشتن امکانات لازم برای اعمال “آیین‌نامه شینگن” یا قوانین شینگن برای کنترل مرزهای زمینی، دریایی و هوایی، صدور ویزای کوتاه‌مدت، همکاری پلیس و همچنین حفاظت از اطلاعات شخصی
 • داشتن آمادگی لازم برای استفاده از سیستم اطلاعاتی شینگن (ISI)

قبل از پیوستن به منطقه شینگن، ضروری است ارزیابی کاملی در خصوص شرایط پیوستن به این منطقه از سوی کشور متقاضی انجام شود. پس‌ازآن، یک کشور عضو، تحت یک ارزیابی دوره‌ای برای اطمینان از رعایت کامل آئین‌نامه شینگن قرار می‌گیرد.

 

منبع: https://www.schengenvisainfo.com/schengen-visa-countries-list/

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

Solve : *
28 + 4 =