شرایط مهاجرت به روسیه

سیاست‌های اقامتی و شهروندی روسیه در دهه‌های اخیر بهبود پیدا کرده و مهاجرت به روسیه افزایش یافته است. به طوری که امروزه روسیه سومین کشور جهان از نظر جمعیت متولدین خارجی محسوب می‌شود.

قانون شهروندی روسیه

قانون شهروندی روسیه از سال ۲۰۰۲ به تصویب رسیده است. طبق این قانون، شهروند روسیه فردی است که پس از ورود به قانون، شهروندی دولت روسیه را بر اساس قانون به دست آورده باشد.

طبق قانون شهروندی روسیه، شخصی که در سرزمین روسیه متولد شده و حداقل یکی از والدینش شهروند روسی باشد، دارای تابعیت روسیه بوده و یک شهروند روسی محسوب می‌شود.

نحوه دریافت شهروندی روسیه

دریافت شهروندی روسیه برای شهروندان خارجی بسته به وضعیت متقاضی در قلمرو روسیه و مجوزهایی که از قبل در اختیار شخص قرار گرفته است، زمینه‌های متفاوتی دارد.

روش‌های دریافت شهروندی روسیه و صدور پاسپورت روسی به شهروندان خارجی عبارت‌اند از:

 • تولد در روسیه
 • ازدواج با یک روسی
 • حداقل پنج سال زندگی در کشور روسیه (بدون ترک کشور)
 • داشتن تسلط کامل به زبان روسی
 • خارجیان با وضعیت پناهندگی
 • داشتن تخصص‌های ویژه
 • شهروندان کشورهای مستقل مشترک‌المنافع

اقدامات عمومی برای همه خارجیانی که مایل به شهروندی روسیه هستند، به شرح زیر است؛

 • ابتدا لازم است تعیین کنید که کدام دسته را برای دریافت شهروندی روسیه انتخاب می‌کنید.
 • مدارک مورد نیاز را با توجه به وضعیت و دلایل خود، جمع‌آوری کنید.
 • نامه‌ای برای پذیرش شهروندی دولت روسیه در اداره مهاجرت امور دولتی بنویسید.
 • پرداخت مبلغ ۳۵۰۰ روبل به دولت روسیه.

تمامی مدارک را همراه با یک درخواست برای شهروندی و رسید پرداخت به وزارت امور داخلی ارسال کنید.

مسئله صدور و ثبت شهروندی در روسیه توسط وزارت امور داخلی اداره می‌شود. شما باید اسناد را به این سازمان ارسال کنید یا سؤالات خود را برای ادارات ارشد وزارت امور داخلی بفرستید.

انواع اقامت در روسیه

اقامت اتباع خارجی در کشور روسیه به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • اقامت موقت : افرادی که به صورت ویزا وارد روسیه می‌شوند. مدت اقامت موقت در روسیه با دوره اعتبار ویزای صادر شده تعریف می‌شود و حداکثر سه ماه می‌باشد.
 • ساکنان موقت : شهروندان خارجی که مجوز اقامت موقت دریافت کرده‌اند. چنین مجوزی به صورت علامت در سند هویت صادر می‌شود. مدت مجوز اقامت موقت سه سال است.
 • اقامت دائم : شهروندان خارجی که مجوز اقامت دریافت کرده‌اند، حق پناهندگی برای آن‌ها در روسیه برای اقامت دائم به مدت ۵ سال صادر می‌شود.

مجوز اقامت

مجوز اقامت سندی است که برای تائید حق اقامت دائم در روسیه و ورود به روسیه برای شهروندان خارجی صادر می‌شود. مجوز اقامت صادر شده به شخص، سندی است که هویت وی را تأیید می‌کند.

مجوز اقامت برای مدت ۵ سال صادر می‌شود. در پایان مدت مجوز اقامت، این دوره می‌تواند به درخواست یک شهروند خارجی تکرار شود. تعداد مجوز برای اقامت محدود نیست.

قبل از دریافت مجوز اقامت، یک شهروند خارجی موظف است در روسیه حداقل یک سال با مجوز اقامت موقت زندگی کرده باشد.

دریافت مجوز کار در روسیه

برای دریافت مجوز کار در روسیه، یک مهاجر باید مجوز اقامت موقت (RWP) را به دست آورد. این مجوز  به شخص اجازه می‌دهد تا بتواند به صورت قانونی به مدت سه سال در روسیه کار و زندگی کند. پس از طی حداقل یک سال از صدور مجوز  (RWP)، مهاجر می‌تواند برای اقامت دائم درخواست دهد. در روسیه از نمایندگان خارجی حرفه‌ها و تخصص‌های ویژه استقبال می‌شود. برای آن‌ها، شرایط ترجیحی برای اخذ اقامت و شهروندی فراهم شده است.

تحصیل در روسیه

دانش آموزان خارجی که در مؤسسات آموزشی روسیه (دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس حرفه‌ای) ثبت نام کرده‌اند نیز مجاز به تبدیل شدن به ساکنان موقت یا دائمی روسیه هستند. برای دریافت مجوز اقامت موقت، آن‌ها باید نامه‌ای از یک موسسه آموزشی روسیه دریافت کنند که نشان می‌دهد که این شخص قصد تحصیل در روسیه را دارد.

بررسی شهروندی روسیه

به منظور درخواست برای شهروندی روسیه توسط شهروندان خارجی، مهاجر باید دانش خود را از زبان ملی روسیه با گذراندن امتحان زبان روسی برای شهروندی روسیه تأیید کند. برای شهروندی روسیه، ابتدا باید برای امتحان ثبت نام کنید و برای آن هزینه پرداخت کنید. هزینه این امتحان در روسیه برای به دست آوردن تابعیت روسیه در سال ۲۰۱۸ شش هزار روبل بوده است. اگر متقاضی نمرات حداقل ۶۵ درصد از امتیازات را داشته باشد امتحان را با موفقیت به پایان رسانده است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

Solve : *
18 + 10 =