مهاجرت به کانادا

مهاجرت به یک کشور جدید یک فرایند دشوار است و برای تازه واردین به دنبال اقامت در کانادا، برنامه‌های مهاجرتی زیادی برای انتخاب وجود دارد. ۵ راه محبوب برای مهاجرت به کانادا به عنوان یک اقامت دائم وجود دارد.

انواع روش‌های مهاجرت به کانادا

 • اکسپرس اینتری یا (ورودی پیشتاز)
 • برنامه‌های نامینیشن استانی
 • مهاجرت کبک
 • تحصیل در کانادا
 • حمایت خانواده در کانادا

مهاجرت به کانادا به روش اکسپرس اینتری

در سال ۲۰۱۵، دولت فدرال کانادا سیستم ورودی پیشتاز را معرفی کرد: این سیستم،  یک سیستم مدیریت نرم‌افزار است که همه جریانات فدرال مهاجرت اقتصادی را اداره می‌کند. از آن به بعد، هزاران نفر از متقاضیان اصلی و خانواده‌هایشان دعوت شده‌اند تا برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند.

نحوهٔ ثبت نام به چه صورت است؟

متقاضیانی که به دنبال یکی از جریان‌های مهاجرت تحت کنترل اکسپرس می‌باشند، باید ابتدا فرم درخواست خود را به دولت کانادا ارسال کنند. اگر شما حداقل الزامات و امتیازات واجد شرایط برنامه مورد نظر را داشته باشید، شما به لیست انتظار  اکسپرس دعوت می‌شوید. در اینجا، شما یک نمره جامع رتبه‌بندی (CRS) دریافت می‌کنید که برای رتبه‌بندی شما در برابر سایر متقاضیان در لیست انتظار اکسپرس استفاده می‌شود، این نمره شامل شرایط سنی، تحصیلی، سابقهٔ کار و مهارت شما می‌شود. هرچند وقت یکبار، ادارهٔ مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) دعوت‌نامه برای درخواست (ITAs) را به افراد بالاترین رتبه در لیست انتظار در طول قرعه‌کشی اکسپرس ورود می‌دهد. اگر شما از کسانی هستید که ITA را صادر کرده‌اید، ۹۰ روز برای ارائه درخواست خود به صورت آنلاین برای اقامت دائم خواهید داشت.

مهاجرت به کانادا به روش برنامه‌های نامینیشن استانی

در حال حاضر ده و ایالت و سه قلمرو در کانادا وجود دارد که هر کدام از آن‌ها بر برنامه‌ها و سیاست‌های مهاجرت خود تأکید دارند. این جریان‌های مهاجرتی استانی بیشتر به عنوان برنامه‌های نامینیشن ایالت (PNP) شناخته می‌شوند. با انتخاب تعداد زیادی از PNP ها، تعیین اینکه کدام برنامه‌ها برای شما واجد شرایط است و شرایط مورد نیاز واجد شرایط بودن، دشوار است. با این حال، نامزدهای ایده‌ال برای برنامه‌های PNP معمولاً تحت یکی از این دسته‌بندی قرار می‌گیرند:

 • اخیراً در کانادا کار کرده یا در حال حاضر بر روی یک مجوز کار معتبر کار می‌کنند
 • در حال حاضر در الیست انتظار اکسپرس ورودی و ملاقات معیارهای واجد شرایط برای یکی از برنامه‌های نامزد استان، یا تراز وسط قرار دارد
 • ارتباطی به استان، به شکل مطالعات، تجربه کاری قبلی یا یک پیشنهاد شغلی رسمی داشته باشید
 • یک عضو خانواده داشته باشید که در استان مورد نظر زندگی می‌کند، که ممکن است درخواست شما برای برخی از PNPها باشد.

مهاجرت به کانادا به روش مهاجرت کبک

استان کبک یکی از استان‌های فرانسوی زبان کشور کانادا می‌باشد که به لحاظ برنامه‌های کاری و اقتصادی کاملاً از ایالت‌های دیگر مستقل می‌باشد. در حال حاضر هیچ جریان مهاجرتی در کبک وجود ندارد که با ورود اکسپرس هماهنگ باشد. در عوض، شما ممکن است  شانس این را دارا باشید که با استفاده از  درخواست به طور مستقیم به دولت کبک برای کارگر ماهر کبک، برنامه‌های  کلاس‌های تجربی کبک، و یا مهاجرت کبک کسب و کار ویزای کاری کانادا را دریافت کنید. همه برنامه‌های مهاجرت در کبک، بخشی از روند دو مرحله‌ای است. متقاضیانی که علاقه‌مند به یکی از جریان‌های مهاجرت کبک هستند، ابتدا باید به دولت کبک مراجعه کنند. اگر شما پذیرفته شوید، شما یک گواهی انتخاب کبک (CSQ) صادر می‌کنید. این گواهی اذعان می‌کند که دولت کبک درخواست شما را برای برنامه مهاجرت خود پذیرفته است. پس از آن، شما ملزم به ارائه درخواست خود به دولت فدرال برای بررسی هستید.

مهاجرت به کانادا به روش تحصیل در کانادا

اگر شما برای یکی از جریان‌های مهاجرت ذکر شده در بالا، واجد شرایط نیستید. تحصیل در کانادا یک گزینه عالی برای تبدیل شدن ویزا به یک اقامت دائم در کانادا است.

 • اگر در حال حاضر برای یک برنامه مهاجرت واجد شرایط هستید، تحصیل در کانادا می‌تواند شانس پذیرش شما را افزایش دهد.
 • اگر شما برای برنامه مهاجرتی واجد شرایط نباشید، تحصیل در کانادا می‌تواند به شما در واجد شرایط بودن کمک کند.

برنامه مهاجرت تحصیلی کانادا، به شما کمک می‌کند تا عنوان دانشجوی بین‌المللی به کانادا مهاجرت کنید. مشاوران تحصیلی ما می‌توانند به شما در یافتن برنامه و مدرسه‌ای که به نیازهای شما و الزامات لازم برای کسب اجازه از تحصیل شما کمک می‌کنند کمک کنند. پس از آن، اگر می‌خواهید اقامت دائم کانادا را دریافت کنید، می‌توانیم از گذر زمان موقت دانشجویان به اقامت دائم کانادا کمک بگیریم.

مهاجرت به کانادا به روش حمایت خانواده در کانادا

اگر شما همسر یا فرزندی دارید که در حال حاضر ساکن یا شهروند دائمی کانادا هستید، آن‌ها مجاز به حمایت از شما برای آمدن به کانادا هستند.

 • مهاجرت از طریق ازدواج

اگر شما ازدواج کرده‌اید یا در یک رابطه زناشویی هستید، همسر شما واجد شرایط هستند که شما را از طریق دسته‌های حمایت از همسران داخلی و یا خارج از حوزه خود حمایت کنند، بسته به اینکه آیا ایشان در حال حاضر در کانادا اقامت دارند یا خیر. با این وجود، تصمیم نهایی در مورد پذیرش درخواست یا عدم پذیرش آن، به افسر ویزای پرونده شما بستگی دارد.

 • حمایت فرزندان از والدین

اگر شما دارای فرزند بالای ۱۸ سال هستید که می‌تواند از طریق مالی از شما برای رفتن به کانادا پشتیبانی کند، در واقع مقیم کشور کانادا و یا شهروند آنجا باشد، آن‌ها می‌توانند شما را از طریق برنامه حمایت از والدین و پدربزرگ و مادربزرگ (PGP) حمایت کنند. این برنامه در حال حاضر در یک سیستم سبک قرعه‌کشی اجرا می‌شود، به طوری که متقاضیان علاقه‌مند به فرم حمایتی در طول دوره زمانی که این برنامه حمایتی باز است می‌بایست فرم درخواست خود را پر کنند. بعد از آن،  IRCC به طور تصادفی ۱۰،۰۰۰ نفر را از بین متقاضیان درخواست PGP انتخاب می‌کند.

ویزای توریستی کانادا

جهت دریافت ویزای توریستی کانادا نیاز به مدارکی جهت ارائه به سفارت کانادا داریم، مبنی بر اینکه شما قصد برگشت به کشور را دارید. این مدارک شامل مدارک مادی مانند ارائه سند مالکیت، گواهی اشتغال به کار یا تحصیل و گردش مالی.

معنوی مانند دلایلی مبنی بر اینکه همسر یا فرزندان زیر ۱۸ سال شما همراه شما نمی‌آیند. و دلایل سفر مانند بازدید، دیدار و یا دعوت. شرط دیگری که سفارت کانادا برای دادن ویزای توریستی دارد، داشتن ویزای شینگن است.

ویزای توریستی کانادا یک ویزای مولتیپل ۵ ساله است و قابل تمدید برای ۵ سال دیگر می‌باشد. به شرط اینکه هر ۶ ماه یکبار خروج از کشور کانادا داشته باشید.

مشخصات کلی کشور کانادا

کشور کانادا دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت می‌باشد ( ۹٫۹۸۴٫۶۷۰ کیلومتر مربع). این کشور  به ۱۰ استان و ۳ ناحیه یا قلمرو تقسیم شده است. استان‌ها در مجموع استقلال زیادی از دولت مرکزی دارند، اما درجهٔ این آزادی عمل در نزد قلمروها کمتر است. مهم‌ترین استان از لحاظ اقتصادی و سیاسی استان انتاریو می‌باشد که شهرهای  تورنتو و اتاوا در آن قرار دارند.  کِبـِک،  آلبرتا، بریتیش کلمبیا،  منیتوبا،  نیوبرانزویک،  نیوفاندلند و لابرادور، نووااسکوشیا، انتاریو، جزیرهٔ پرینس ادوارد آیلند  و ساسکاچوان  استان‌های این کشور هستند. ۳ قلمرو آن نوناووت، قلمروهای شمال غرب و یوکان است.

آب و هوای کانادا روی هم رفته سرد و در بیشتر جاها قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر  ونکوور  و جزیره ونکوور از استان بریتیش کلمبیا در آن قرار دارند، معتدل است.  آب و هوای  تورنتو سرد و جنگل‌های تایگا در این کشور دیده می‌شود برج سیان در تورنتو نخستین برج بلند مخابراتی جهان است.

کانادا از جنوب با ایالات متحده و از شمال غرب با آلاسکا هم مرز است. مرز مشترک کانادا با ایالت متحده بلندترین مرز زمینی در جهان است.

جمعیت کانادا طبق آخرین سرشماری، جمعیتی بالغ بر ۳۵٫۶۷۵٫۸۳۴ می‌باشد و زبان رسمی این کشور زبان انگلیسی اما در استان کبک زبان رایج فرانسوی است. واحد پول کشور کانادا دلار کانادا می‌باشد که به نسبت دلار امریکا ارزان‌تر است. پایتخت کشور کانادا شهر اتاواست و بزرگ‌ترین شهر آن تورنتو می‌باشد. و پرجمعیت‌ترین شهرهای آن به ترتیب شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور است.

آدرس سفارت کانادا در ایران

تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان سرافراز، پلاک ۵۷، کد پستی: ۱۵۸۶۸٫ در ایران سفارت کانادا تا اطلاع ثانوی تعطیل می‌باشد و متقاضیان ایرانی جهت مهاجرت به کشور کانادا می‌بایست برای مصاحبه و انجام امور اداری به سفارت کانادا در ترکیه  به آدرس زیر مراجعه کنند.

Embassy of Canada

Visa Section

Cinnah Caddesi no: 58

۰۰۶۶۹۰, Cankaya

Ankara, Turkey

تلفن و فکس: +۹۰ (۳۱۲) ۴۰۹ ۲۷ ۰۰، +۹۰ (۳۱۲) ۴۰۹ ۲۷ ۱۲

آدرس سایت اداره مهاجرت کانادا: cic.gc.ca

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

ارسال درخواست:

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش عدد 1 را به شماره 09020089128 پیامک کنید