شرایط مهاجرت تحصیلی به سوئد

مهاجرت تحصیلی به سوئد، هدف بسیاری از دانشجویان است. سه دانشگاه سوئد جز صد دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۱۰، بوده است. دولت سوئد حدود ۸۰ درصد هزینه های تحصیلات عالی را تأمین می کند.

چرا مهاجرت تحصیلی به سوئد

حدود ۶۰۰ برنامه کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می شود. حدود ۳۰،۰۰۰ دانشجوی بین المللی در حال تحصیل در سوئد هستند. سوئد دارای ۱۴ دانشگاه و ۲۰ دانشکده دولتی و چندین موسسه مستقل مانند مدرسه اقتصاد استکهلم است. مدارس تخصصی متعددی مانند موسسه سلطنتی هنر و موسسه سلطنتی تکنولوژی وجود دارد.

هزینه تحصیل و مدت‌زمان برنامه‌های کارشناسی ارشد

شهریه توسط دانشگاه تعیین می‌شود. این شهریه در حدود ۸۰،۰۰۰ تا ۱۴۰،۰۰۰ کرون در سال است.

دولت سوئد دو برنامه بورسیه برای دانشجویانی که نیاز به کمک مالی دارند، مشخص کرده است. یک برنامه برای دانشجویان کشورهای درحال‌توسعه است که هزینه‌های تحصیل و زندگی را پوشش می‌دهد. برنامه دیگر تنها هزینه تحصیل را پوشش می‌دهد.

دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی، اگر در بخش‌هایی که کمبود نیروی کار وجود دارد، مانند مهندسی و حسابداری، مشغول به کار  شوند، می‌توانند در سوئد بمانند.

الزامات ویزا

اکثر دانشجویان خارجی که قصد دارند بیش از سه ماه در سوئد بمانند باید قبل از ورود اجازه اقامت را کسب کنند. هزینه مجوز اقامت ۱،۰۰۰ کرون سوئد است و قابل‌استرداد نیست. علاوه بر این، دانشجویان نباید قبل از اخذ پذیرش تحصیلات تمام‌وقت و پرداخت شهریه، تقاضای اقامت کنند. دانشجویان که کمتر از سه ماه اقامت خواهند داشت فقط به ویزا نیاز دارند. الزامات خاص برای کشورهای مختلف متفاوت است.

بیمه سلامت

دانشجویان بین‌المللی، واجد شرایط دریافت مزایای بیمه سلامتی سوئد خواهند بود. کسانی که بیش از یک سال برای  تحصیل در سوئد اقامت دارند، بیمه می‌شوند. دانشجو باید در اداره مالیات محلی ثبت‌نام کنند و فرایند دریافت بیمه چندین ماه طول می‌کشد. دانشجویانی که کمتر از یک سال اقامت دارند باید خود بیمه درمانی را پرداخت کنند؛ بااین‌حال، بسیاری از دانشگاه‌ها برنامه‌های کم‌هزینه، برای دانشجویان ارائه می‌دهند.

نکته

دانشجویان باید فرایند اقامت خود را از قبل برنامه‌ریزی کنند. چراکه فرایند مهاجرت تحصیلی به سوئد زمان‌بر است.

پیش‌نیازهای ورود به مقطع کارشناسی ارشد

  • داشتن مدرک لیسانس از دانشگاه معتبر
  • داشتن مدرک زبان تافل یا آیلتس

به علاوه، ممکن است پیش‌نیازهای دیگری ضروری باشد که در وب‌سایت دانشگاه یافت می‌شوند.

پیش‌نیازهای مقطع کارشناسی

  • داشتن مدرک دیپلم
  • داشتن مدرک زبان تافل یا آیلتس
  • داشتن نمره قابل‌قبول در درس ریاضی

1 دیدگاه برای “شرایط مهاجرت تحصیلی به سوئد

  1. با سلام بنده سال اول دندان پزشکی در مسکو هستم و قصد انتقالی از طریق بورسیه به سوئد دارم میشه شرایط و مدارک مورد نیاز رو بفرمائید

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

Solve : *
20 + 24 =