مهاجرت کاری به کانادا

کانادا از معدود کشورهای غربی است که به‌طور فعالی مهاجرت‌پذیر است. به‌طوری‌که سالانه به‌طور میانگین ۲۵۰۰۰۰ نفر مهاجر می‌پذیرد. عموماً مهاجرت‌های مستقل از کار و تحصیل یک فرایند طولانی و زمان‌بر خواهد بود.

پشتیبانی کارفرما از فرد مهاجر به‌عنوان نیروی کار، معمولاً سریع‌ترین و بهترین گزینه برای مهاجرت کاری به کانادا می‌تواند باشد. کشور کانادا از سال ۲۰۱۵ با راه‌اندازی سیستم Express Entry که راهی است برای بررسی سریع‌تر مدارک و ارزیابی شرایط داوطلب متقاضی مهاجرت کاری به کانادا، به این فرایند سرعت بخشیده است.از همین راه تمام شرایط و قوانین جذب کارگر کوتاه‌مدت را اعمال می‌کند.

در حال حاضر کارفرمایان در کشور کانادا در بخش فدرال می‌توانند از دو روش متقاضیان مهاجرت کاری به کانادا را جذب کنند

 • سیستم ورودی سریع(Express Entry)
 • برنامه کوتاه‌مدت جذب نیروی کار خارجی(Temporary Foreign Worker Program )

برنامه مهاجرتی نیروی متخصص فدرال برای افرادی تبیین شده که به خاطر مهارت کاری که کسب کرده‌اند قصد مهاجرت به کانادا رادارند.

از ماه ژانویه سال ۲۰۱۵ درخواست اقامت نیروی کار متخصص فدرال از طریق سیستم ورودی اکسپرس بررسی می‌شود. این سیستم به شخص متقاضی مهاجرت کاری به کانادا از روش نیروی کار متخصص اجازه می‌دهد تا کلیه مدارک خود را به‌صورت اینترنتی ارائه دهد.

داوطلبانی که بالاترین امتیاز را داشته باشند به کار دعوت می‌شوند. افرادی که تا قبل از تاریخ اول ژانویه ۲۰۱۵ اقدام کرده‌اند، مدارک آن‌ها به‌صورت روش قدیمی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

افراد واجد شرایط باید:

 • پیشنهاد کاری از طرف یکی از استان‌های این کشور داشته باشند
 • یا واجد شرایط کاربر اساس نیازمندی‌های نیروی کار کشور کانادا باشند
 • استطاعت مالی متقاضی مهاجرت کاری در اداره زندگی خود و خانواده بعد از حضور در کانادا تا ۶ ماه
 • و همچنین داشتن حداقل یک سال سابقه کار تمام‌وقت در همین زمینه کاری یا مشابه همین کار
 • توانایی خواندن و نوشتن زبان انگلیسی و یا فرانسه
 • مدرک دیپلم دبیرستان

برنامه نیروی کار متخصص فدرال:

متقاضیان واجد شرایط مهاجرت کاری به کانادا به‌عنوان نیروی کار متخصص فدرال باید حداقل ۶۵ امتیاز را از گزینه‌های ارزیابی و سنجش نیروی کار به دست بیاورند. مبنای این ارزیابی بر اساس:

 • سطح تحصیلات
 • تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه (این دو زبان‌های رسمی در کانادا هستند)
 • سابقه کار با بیمه
 • سن
 • ارائه گواهی مبنی بر پیشنهاد کاری (در صورت داشتن پیشنهاد)
 • توانایی سازگار پذیری
 • اخذ پذیرش از طریق نیروی کار متخصص فدرال

اگر متقاضی مهاجرت کاری به کانادا بر اساس گروه‌بندی و ارزشیابی نیروی کار متخصص فدرال واجد شرایط باشد، می‌تواند مدارک لازم را از طریق سیستم ورودی اکسپرس که برای مهاجرت اقتصادی معرفی‌شده، ضمیمه و فرم درخواست مهاجرت را تکمیل کند.

دریافت اجازه کار در صورت داشتن پیشنهاد کاری:

مدت‌زمان مجوز کار موقت ممکن است از چند روز تا چند سال متغیر باشد. در بیشتر موارد فرایند دریافت مجوز کار یک مسیر دوقسمتی است. در ابتدا باید کارفرمای کانادایی از دولت اجازه جذب نیروی کار خارجی را دریافت کند. و از طرف دیگر همین کارفرما، باید برای جذب شخص متقاضی کار موردنظر اجازه کار دریافت کند.

اجازه کار دریافت شده برای متقاضی مهاجرت کاری به کانادا توسط کارفرما فقط مربوط به زمینه کاری موردنیاز کارفرماست. اگر در این زمان متقاضی کار دیگری پیدا کند و هنوز اقامت موقت را نگرفته می‌تواند برای این شغل جدید درخواست دهد.

راه‌های زیادی برای تضمین مجوز کاری وجود دارد. بر اساس ملیت، شغل و محبوبیت کارموردنظردر کشور کانادا نیز امکان سرعت بخشیدن به پروسه دریافت مجوز وجود دارد.

در فرایند مهاجرت به کانادا، گزینه کار به‌عنوان فعالیتی محسوب می‌شود برای کسب درآمد که در این فعالیت شخص با شهروندان کانادایی به‌عنوان نیروی کار در بازار کانادا به رقابت مشغول می‌شود.

مقامات مهاجرت کانادا مجوز کار را برای تعداد محدودی از فعالیت‌ها در نظر گرفته‌اند.

دریافت پیشنهاد کاری از کانادا پیش‌نیاز دریافت اجازه کارمی باشد.

در بعضی موارد قوانین کانادایی اجازه کار آزاد را صادر می‌کند که نیازی به کارفرما ندارند.

مجوز کار معمولاً در کوتاه‌مدت صادر می‌شود ولی می‌تواند قابل تمدید در خود کشور کانادا باشد.

عموماً اجازه کار توسط مسئولین مهاجرت صادر می‌شود . اگر ارزیابی اثرات نیروی کار که توسط اداره استخدام و توسعه کانادا مثبت برآورد شود، نشان‌دهنده این خواهد بود که اثر مخربی بر محیط کار کانادا نخواهد داشت

ورودی سریع  (Express Entry)

وردی اکسپرس باهدف نیروهای کار ماهر راه‌اندازی شد. و به کارفرماها اجازه می‌دهد تا با دسترسی به یک لیست کامل از تخصص‌های موجود حق انتخاب داشته باشد. در این سیستم نیروهای کار با توجه به امتیازی که آورده‌اند رتبه‌بندی شده‌اند. این امتیاز معمولاً بر اساس مهارت، تجربه کاری و درجه تسلط بر زبان (انگلیسی، فرانسه) و سطح تحصیلات داده‌شده است

ویزای کاری کانادا چقدر طول می‌کشد؟

در دریافت اقامت یا مهاجرت به کانادا تکمیل فرایند پذیرش ورودی اکسپرس معمولاً ۶ ماه یا کمتر طول می‌کشد. در این مدت که فرایند تکمیل سیستم پذیرش ورودی اکسپرس طی می‌شود، شخص متقاضی می‌تواند با عنوان نیروی کار کوتاه‌مدت خارجی یا نقل‌وانتقال نیروی کار بین‌المللی مشغول به کار شود. هرگونه نقص یا اشتباه در پرونده منجر به تأخیر در فرایند تکمیل می‌شود.

انواع ویزای کاری فدرال کانادا به سه زیرگروه تقسیم می‌شود:

برنامه جذب نیروی کار ماهر فدرال(Federal Skilled Worker Program)

این برنامه بیشتر توسط کارفرمایان برای جذب نیروهای کار حرفه‌ای، تحصیل‌کرده، و مدیران صورت می‌گیرد

برنامه جذب نیروی تجاری و بازرگان فدرال(Federal Skilled Trades Program)

این برنامه برای بازرگانان ماهر طراحی‌شده است. افرادی مانند متخصصین ساختمان‌سازی، تکنسین‌های صنعتی، ناظران تولید

برنامهٔ جذب نیروی باتجربه کانادا(Canada Experience Class)

این گروه شامل افرادی می‌شود که از قبل در تجربه حضور در کانادا را دارند، مانند دانشجویان. این افراد معمولاً در زمان درخواست مهاجرت در این کشور حضور دارند. این گروه مورد ارزیابی بازار کار کشور کانادا قرار نمی‌گیرند و سه رده شغلی را پوشش می‌دهد.

ازآنجایی‌که بیشتر افرادی که این ویزا را دریافت می‌کننددر کشور کانادا زندگی می‌کنند می‌توان پیش‌بینی کرد که سریع‌ترین راه در مسیر مهاجرت کاری به کانادا دریافت ویزای کاری از این روش می‌تواند باشد.

ویزای کار برای نیروی کار باتجربه حضور در کانادا (The Canadian Experience Class):

حداقل دو سال تحصیلی را در داخل کشور کانادا با موفقیت به پایان رسانده باشد.

کسب مهارت به مدت یک سال، تجربه کاری به‌عنوان تکنسین یا حرفه‌ای به مدت ۲ سال

سطح زبان در حد متوسط باشد و یا بستگی دارد به سطح شغلی متقاضی به‌عنوان نیروی متخصص کوتاه‌مدت

متقاضی مهاجرت کاری به کانادا باید :

حداقل دو سال سابقه کار به‌صورت حرفه‌ای یا تکنسین به دست آورده باشد به همراه ۳۶ ماه از تاریخ درخواست.

مهارت متوسط یا پایه زبان انگلیسی یا فرانسه را، با توجه به سطح مهارت شغلی داشته باشد

متقاضی مهاجرت کاری به کانادا که حداقل شرایط را برآورده کرده و در کانادا مجاز به تحصیل در دوره کارشناسی یا دارای مجوز کار موقت باشد ممکن است از داخل کانادا درخواست دهد. برای افرادی که دیگر در کانادا نیستند، درخواست‌ها باید در عرض یک سال پس از ترک کار خود در کانادا ارائه شوند

ارزیابی اثرات نیروی کار (Labour Market Impact Assessment) چیست

اگر کارفرمایی بخواهد نیروی کاری بر اساس برنامه نیروی بامهارت فدرال یا نیروی بازرگان فدرال جذب و استخدام کند باید بر اساس معیار ارزیابی اثرات نیروی کار مورد ارزشیابی و بررسی قرار گیرد تا ضرورت جذب این نیرو تعیین شود و معلوم شود که نیروی کار ماهر خارجی می‌تواند این موقعیت شغلی را پر کند و برای این مورد هیچ نیروی کار داخلی در دسترس نیست

بعد از ارزیابی اثرات نوبت به بررسی شرایط می‌شود:

برنامه نیروی کارماهر فدرال

شغل باید تمام‌وقت، دائمی باشد و فصلی نباشد و شامل یکی از گروه‌های مدیریتی، حرفه‌ای و یا تکنسین در کانادا باشد.

برنامه نیروی بازرگانی و تجاری فدرال

باید تمام‌وقت باشد. و حداقل باید به مدت یک سال به طول انجامد و یکی از مشاغل گروه شغلی نوع B را در کشور کانادا پوشش دهد. و برای این رده شغلی باید حقوق، دستمزد و شرایط کاری در سطح مشابه با نیروی کار داخلی مهیا شده باشد.

برنامهٔ جذب نیروی باتجربه حضور در کانادا

برای این گروه همان‌طور که در مطالب قبلی هم اشاره شد ارزیابی اثرات نیازی نیست. اگرچه امتیاز حاصل از ارزیابی بر امتیاز کلی آن‌ها مؤثر است و می‌تواند یک گزینه باشد برای بالا بردن درصد موفقیت در کسب ویزا. در بقیه موارد مشابه نیروی کار ماهر فدرال بررسی می‌شوند.

وابستگان

تحت برنامه وردی اکسپرس (Express Entry program) کلیه بستگان درجه‌یک درخواست‌کننده، اجازه اقامت دائم پیدا می‌کنند و از شرایط و حقوق یکسانی برای زندگی، کار و تحصیل برخوردار خواهند بود.

برنامه کار کوتاه‌مدت نیروی کار خارجی(Temporary Foreign Worker Program )

مدت‌زمان دریافت ویزا

حداقل ۳۰ روزکاری  زمان نیاز دارد تا بررسی ها بر پرونده متقاضی صورت گیرد

ویزای نیروی کار کوتاه‌مدت و یا ویزای جابجایی بین‌المللی نیروی کار ازنظر طبقه‌بندی ویزا تقریباً مشابه می‌باشند. به این صورت که به کارفرما این امکان را می‌دهد که از نیروی کار ماهر برای رفع کمبود نیروی کار به‌طور موقت استفاده کند. در جذب این نیروی کار نیز از (Labour Market Impact Assessment (LMIAاستفاده می‌شود.

وابستگان:

در این گروه از ویزاها وابستگان شخص متقاضی کار باید به‌طور جداگانه اقدام به دریافت ویزای کنند. اما موقعیت شخص متقاضی می‌تواند در دریافت ویزای وابستگانش مؤثر باشد. به‌طور مثال شخص ماهر که از تخصص و مهارت کاری بالایی برخوردار باشد و به مدت ۶ ماه و یا بیشتر در این کشور حضورداشته باشد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

ارسال درخواست:

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش عدد 1 را به شماره 09020089128 پیامک کنید