هزینه‌های زندگی در کشورهای مقصد مهاجرت

چگونگی هزینه‌های زندگی یک مهاجر در کشورهای اروپایی ،کانادا ، استرالیا معمولاً جز اساسی‌ترین سؤالاتی است که به ذهن هرمتقاضی مهاجرت با مقاصد مختلف تحصیلی، کاری … خطور می‌کند. این مقاله در راستای شفاف‌سازی بعضی از این هزینه‌ها بر اساس آخرین آمار اعلام‌شده در کشورهای اروپایی و کشورهای استرالیا و کانادا به‌ دست‌آمده است

هزینهٔ زندگی برای یک مهاجر بر اساس نیازهای اساسی و اولیه که شامل محل اقامت، خوراک، پوشاک، بیمه درمانی و حمل‌ونقل در نظر گرفته می‌شود.

آلمان

کشور آلمان یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی برای کلیه مهاجران از اقصی نقاط دنیا بخصوص کشورهای آسیایی و ایران محسوب می‌شود. در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، علی‌رغم سطح بالای زندگی در هزینه تحصیل و یا زندگی در آلمان بسیار منطقی است. هزینه های زندگی که معمولا شامل تهیه خوراک، محل اقامت، لباس، تفریحات و غیره که اساساً در مقیاس متوسط اروپا ۸۵۰ یورو برآورد شده است؛ و در تقسیم‌بندی این هزینه‌ها، محل اقامت بالاترین سهم را به خود اختصاص می‌دهد.

آلمان یکی از پرطرفدارترین کشورها در بین متقاضیان مهاجرت است که برای زندگی که در آن به مبلغ ماهانه ۷۰۰ تا ۸۵۰ یورو نیاز خواهد بود.

هزینه های زندگی در شهرهای بزرگ آلمان مانند برلین، فرانکفورت یا دوسلدورف در حدود ۹۰۰ – ۱۴۰۰ یورو در ماه است و در شهرهای کوچک‌تر ازجمله فرایبورگ، لایپزیگ یا هانوفر نیاز به ۷۵۰ – ۱،۱۰۰ در ماه است

هزینه‌های زندگی در آلمان

مسکن بالاترین هزینه ماهانه‌ای است که در حدود ۳۴ درصد از کل بودجه یک متقاضی را به خود اختصاص می‌دهد. گزینه‌های ارزان‌تر برای دانشجویان بین‌المللی در اقامتگاه‌های دانشجویی یا در آپارتمان‌های اجاره‌ای مشترک است.

در زیر میانگین هزینه‌های اقامت دانشجویی در آلمان آورِده شده:

زندگی با شریک / کودک: ۴۰۰ یورو در ماه
زندگی تنها: ۳۶۰ یورو در ماه
زندگی در خوابگاه: ۱۵۰-۲۴۰ یورو در ماه

بااین‌حال، رزرو اتاق‌ها در اقامتگاه‌های دانشجویی بسیار سخت است، زیرا تنها ۱۱٪ از دانشجویان بین‌المللی در خوابگاه‌های دانشگاه قرار می‌گیرند.

هزینهٔ حمل‌ونقل در حدود ۱۰ درصد از کل بودجه دانشجویی را در ماه به خود اختصاص داده است.

لهستان

لهستان یکی از کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه و مناسب برای مهاجرت تحصیلی است برای که دارای اقتصاد پایدار وهزینه‌های زندگی چیزی در حدود ۴۵۰-۶۵۰ یورو در ماه تخمین زده شده است. یک دانشجو می‌تواند بودجه خود را بسته به شهر یا منطقه موردنظر خود را تنظیم ک. شهرهای بزرگ‌تر مانند کراکوف یا ورشو نیاز به هزینه بالاتری نزدیک به ۵۰۰ تا ۸۵۰ یورو در ماه دارند.

هزینه‌های اقامت در لهستان

مسکن موضوع اصلی برای یک دانشجو در لهستان است؛ زیرا این رقم ۳۷ درصد کل بودجه ماهانه را به خود اختصاص می‌دهد. دانشجویان بین‌المللی ممکن است اقامتگاه‌های دانشجویی یا آپارتمان‌های اجاره‌ای خصوصی را پیدا کنند که می‌توانند به صورت اشتراکی استفاده کنند…

برای دانشجویانی که تنها زندگی می‌کنند: ۳۵۰-۴۰۰ یورو در ماه
دانشجویانی که با شریک / فرزند زندگی می‌کنند: ۴۵۰ یورو / ماه
دانشجویانی که درخوابگاه دانشگاه‌ها زندگی می‌کنند: ۱۶۹ یورو در ماه
۱۵۰ یورو برای غذا
۱۳۵-۲۰۰ یورو برای هزینه‌های متفرقه.

انگلیس

تحصیل در این کشور علی‌رغم هزینه‌های بالای زندگی و دانشگاه از تقاضای بالایی برخوردار است. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در کشور انگلستان رادارند باید پول کافی برای تأمین هزینه‌های زندگی را در زمان تحصیل داشته باشد. بطوریکه باید مبلغ ۱۲۶۵ پوند را در هر ماه هزینه کند و در مجموع باید هزینه‌های زندگی معادل ۱۱،۳۸۵ پوند را داشته باشد.

هزینه‌های تحصیلی دانشجویان بین‌المللی به با توجه به رشته و شهر دانشگاهی به میزان قابل‌توجهی متفاوت است و از حدود ۱۰،۰۰۰ پوند (حدود ۱۴،۱۳۰ دلار آمریکا) تا ۳۸،۰۰۰ پوند (۵۳،۷۰۰ دلار آمریکا) برای رشته‌های گروه پزشکی تخمین زده‌شده است.

در تمامی مقاطع رشته‌های علوم انسانی حداقل هزینه را دارند، درحالی‌که رشته‌هایی آزمایشگاهی و بالینی به‌طور قابل‌توجهی گران‌تر هستند و هنگامی‌که این هزینه‌ها در کنار میانگین هزینه‌های زندگی در انگلستان که در حدود ۱۱۳۸۵ پوند (~ ۱۶،۹۵۰ دلار آمریکا) است، قرار گیرد مقدار قابل‌ملاحظه‌ای در سال می‌شود.

میانگین هزینه تحصیل در انگلستان، حداقل ۲۲۲۰۰ پوند (~ ۳۱،۳۸۰ دلار آمریکا) در سال است، طبعاً این هزینه‌ها در شهرهایی مانند لندن بالاتر خواهد بود.

هر شخص میانگین اجاره‌ای که در انگلیس پرداخت می‌کنید. بسته به‌جایی که دانشجو برای زندگی انتخاب می‌کند متفاوت است. یک اتاق با امکانات یک‌تخت در داخل محدودهٔ شهری در هرماه ۶۵۰ پوند (~ ۱۰۰۰ دلار) و خارج از محدوده شهر ۵۵۰ پوند (~ ۸۵۰ دلار) است.

البته از مزایای تحصیل در کشور انگلستان می‌توان به کوتاه‌تر بودن دوران تحصیل در این کشور نسبت به آمریکا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نام برد.

ایتالیا

هزینه‌های کلی زندگی دانشجویان ایتالیا بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه است که شامل موارد زیر است: اقامت، هزینه‌های غذا، حمل‌ونقل عمومی، مسافرت‌های محلی و / یا سرگرمی.
در مقایسه با بقیه شهرهای ایتالیا، رم کمی گران‌تر است. هزینه‌های متوسط ماهانه دانشجویان در این شهرهای دانشجویی در ایتالیا به‌این‌ترتیب است:

بولونیا: حدود ۷۵۰ – ۱،۱۰۰ یورو در ماه

فلورانس: حدود ۸۵۰ – ۱۳۰۰ یورو در ماه

میلان و رم: بین ۸۵۰ – ۱۴۵۰ یورو در ماه

از مجموع هزینه‌های ماهانه که معمولاً دانشجویان اتحادیه اروپا پرداخت می‌کنند، ۳۵ درصد به محل اقامت، ۹ درصد به حمل‌ونقل و حدود ۱۲ درصد به هزینه‌های تحصیل، تعلق دارد. نرخ اقامت در ایتالیا در محدوده بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ یورو در ماه است.

به‌طور متوسط، هزینه‌ای که دانشجویان صرف مسکن، می‌کنند که بر اساس نوع محل اقامت:

دانشجویانی که تنها زندگی می‌کنند: ۴۰۰ یورو / ماه

دانشجویانی که در خوابگاه زندگی می‌کنند: ۲۵۰-۳۰۰ یورو در ماه

اسپانیا

به‌طورکلی، تحصیل در اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه تر خواهد بود و عموماً در آن دانشجویان بین‌المللی فشار مالی را کمتر احساس می‌کنند.

مادرید و بارسلونا عناوین گران‌ترین شهرهای اسپانیا رادارند که در آن دانشجویان برای تمام هزینه‌های ماهیانه خود تقریباً ۱۰۰۰ یورو در ماه نیاز دارید؛ اما می‌توان با بودجه‌ای در حدود ۸۰۰ یورو در ماه نیز مدیریت شود.

از سوی دیگر، در شهرهای مانند والنسیا، سویا یا کادیز، دانشجویان می‌توانند هزینه‌های زندگی ارزان‌تر، به‌طور متوسط ۶۰۰ – ۹۰۰ یورو در ماه را تجربه کنند.

محل اقامت در اسپانیا

اقامت دانشجویی در قیمت‌ها از ۳۶۰ تا ۶۵۰ یورو در ماه است. به‌طور مثال اجاره یک اتاق با امکانات یک تخت بین ۴۵۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه است. اجاره آپارتمان در مادرید و بارسلونا در حدود ۹۰۰ – ۱۲۰۰ یورو در ماه هزینه می‌کند.
هزینهٔ حمل‌ونقل با وسایط حمل‌ونقل عمومی به‌صورت ماهانه ۴۲ یورو در شهرهای کوچک و کمی بیشتر در شهرهای بزرگ است.

هزینه‌های اضافی

کتاب‌ها، لوازم و تحریر و سایر لوازم آموزشی: ۹۰۰ یورو در سال
کلاس‌های ویژه با هزینه‌های مختلف: از ۳۰ یورو تا ۲۰۰ یورو
بیمه درمانی: بین ۷۰ تا ۱۸۰ یورو در سال

کانادا

هزینه‌های زندگی در کانادا در مقایسه با سایر کشور های خارجی کمی بالاتر از حد متوسط است، اما کیفیت زندگی تضمین‌شده است. این هزینه در اکثر استان‌ها ارزان و مقرون به صرفه، مانند کبک، مونترال و اوتاوا، در حدود ۱۲۰۰-۱۸۰۰ دلار در ماه تخمین زده‌شده است.

هزینه تحصیل در کانادا

بطور میانگین هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی درمقطع لیسانس حدود ۲۷۱۵۹ دلار کانادا در سال است. رشته گروههای آموزشی هنر و علوم انسانی ارزان‌تر از رشته‌های مهندسی و پزشکی (۳۰۷۴۲ دلار کانادا در سال) هستند.

هزینه تحصیل در مقطع ارشد معمولاً کمتر از دوره کارشناسی خواهد بود. به‌طور متوسط در حدود ۱۶۴۹۷ در سال تعیین‌شده است و هرسال تقریباً یک درصد افزایش قیمت خواهد داشت.

سه نوع اقامتگاه دانشجویی که معمولاً به دانشجویان بین‌المللی در کشور کانادا پیشنهاد می‌شود (، خوابگاه‌های دانشگاهی و خانه اجاره‌ای گروهی یا شخصی) که می‌تواند در هزینه‌ها به میزان قابل‌توجهی تأثیرگذار باشد. زیرا به‌طور مثال اقامت در خوابگاه به‌طور سالانه ۳ تا ۷۵۰۰ دلار کانادا و اقامت در خانه‌های اجاره‌ای گروهی یا انفرادی به‌طور تقریبی در حدود در ۸۴۰۰ دلار هزینه خواهد داشت. خوابگاه‌های دانشگاه معمولاً برای دانشجویان به‌صرفه‌تر خواهد بود مخصوصاً در شرایطی که بعضی از دانشگاه ارائه غذا هم در خدمات سرویس‌دهی خود گنجانده‌اند.

هزینه زندگی

گرچه یکی از شرایط اخذ ویزای تحصیلی برای یک متقاضی ارائه تمکن مالی در حدود ۱۴۰۰۰ دلار خواهد بود. ولی هزینه زندگی در ونکوور و کلگری که از گران‌ترین شهرهای کانادا هستند در حدود ۱۴۰۰-۱۹۰۰ دلار در ماه است.
هزینه بیمه درمانی که به‌صورت اجباری خواهد بود در حدود ۸۶۴ دلار خواهد بود.

استرالیا

به‌طورکلی، دانشجویان برای زندگی در کشور استرالیا نیاز به ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار استرالیا در ماه برای پوشش تمام هزینه‌های زندگی خود، ازجمله اقامت، غذا و فعالیت‌های اجتماعی نیاز دارند.

میانگین هزینه‌های زندگی برای هرکدام از شهرهای پر متقاضی در استرالیا ازجمله سیدنی: ۱۹۰۰ دلار استرالیا، آدلاید ۱۳۰۰ دلار در ماه و ملبورن ۱۵۰۰ دلار در ماه است.

تعداد کمی از دانشگاه‌های استرالیا معمولاً خوابگاه در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند و به همین دلیل است که اکثر دانشجویان بین‌المللی ناچار به مهیا نمودن محل اقامت به‌صورت اجاره‌ای می‌باشند

سه نوع اقامتگاه دانشجویی که معمولاً به دانشجویان بین‌المللی در کشور استرالیا  پیشنهاد می‌شود عبارتند از  :

اقامت در خانه: هزینه‌های حدود ۴۴۰ – ۱،۰۸۰ دلار استرالیا در ماه
هتل درجه پایین: قیمت بین ۳۲۰ تا ۵۴۰ دلار استرالیا در ماه
خوابگاه‌های دانشجویی محل اقامت: نرخ‌ها از هزینه ۳۲۰ و شروع به ۱۰۰۰ دلار استرالیا در م
اجاره یک آپارتمان: میانگین قیمت ۱۷۰۰ دلار استرالیا در ماه

قیمت‌ها نیز بر اساس شهری که دانشجو در آن اقامت خواهد نمود متفاوت است؛ به‌عنوان‌مثال، اجاره یک آپارتمان در کانبرا می‌تواند بین ۱۴۰۰ و ۱۷۰۰ دلار استرالیا در ماه هزینه کند، درحالی‌که اجاره مسکن در سیدنی که از شهرهای گران استرالیا محسوب می‌شود برای یک اتاق با امکانات یک‌تخت در حدود ۲۲۰۰ دلار استرالیا در ماه است.

سایر هزینه ها عبارتند از

هزینه حمل‌ونقل بین ۳۰ تا ۷۰ دلار استرالیا در ماه
کتاب‌ها، لوازم و سایر مواد آموزشی: از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار استرالیا در سال
بیمه درمانی: از ۳۰ دلار شروع می‌شود
بعضی از مناطق استرالیا مانند کوئیزلند یا ملبورن از تخفیفت ویژه دولتی برخوردارند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

Solve : *
7 + 29 =