وکیل مهاجرت

مهاجرت از کشوری به کشور دیگر علل گوناگونی دارد. بعضی از دانشجویان به دنبال ادامه تحصیل در شرایط و امکانات علمی پیشرفته‌تر هستند و دست به مهاجرت تحصیلی می‌زنند. بعضی دیگر به دنبال جایگاه شغلی بهتر، حقوق و امکانات بیشتر هستند و برای رفاه حال خود و خانواده اقدام به مهاجرت کاری می‌کنند. سرمایه‌گذاری، رفاه اجتماعی، محدودیت‌های سیاسی و مذهبی ازجمله مسائلی است که افراد را به‌سوی مهاجرت سوق می‌دهد. شاخصهای اقتصادی و رفاه اجتماعی بالا در کشورهای توسعه‌یافته از علل جذب مهاجرین از اقصی نقاط دنیا است.

تعداد بالای متقاضیان، روند رسیدگی طولانی پروسه و همچنین عدم آگاهی نسبت به شرایط اخذ ویزا و قوانین مهاجرتی اکثر مهاجرین، نیاز به یک وکیل مهاجرت حاذق و متعهد را ضروری می‌دارد.

آیا باید با یک وکیل مهاجرت تماس بگیریم؟

ازآنجاکه به دست آوردن شهروندی بسیاری از کشورها مانند کشورهای منطقه شینگن و یا ایالات‌متحده امریکا می‌تواند بسیار پیچیده و زمان‌بر باشد و سال‌های زیادی طول بکشد، ضروری است که یک وکیل مهاجرت با توجه به دانش و تجربه کاری که دارد به‌عنوان نماینده فرد متقاضی اقدام کند.

بسیاری از پرونده ها برای تکمیل چندین ماه یا حتی سال‌ها طول می‌کشد.یک وکیل به متقاضی کمک می‌کند تا اسناد متناسب با نوع مهاجرت خود را برای اثبات پرونده ارائه دهد. همچنین می‌تواند کمک می‌کند تا پروسه مهاجرت با کارایی و سرعت بالاتری انجام گیرد.

کار کردن با یک وکیل می‌تواند در وقت شخص مهاجر صرفه‌جویی کرده و از هدر رفتن زمان زیادی که صرف ناکامی‌های پی‌درپی هنگام تلاش برای مرتفع کردن الزامات مختلف می‌شود جلوگیری کند.

نقش وکیل مهاجرت چیست؟

نقش وکیل مهاجرت در مقایسه با انواع وکلا دیگر تا حدودی منحصربه‌فرد است. اکثر وکلای مهاجرت وقت خود را برای کمک به افرادی که مشکلات مربوط به نیازهای مهاجرتی دارند، صرف می‌کنند.این گروه شغلی معمولا در دادگاههای خانوادگی یا مسائل مربوط به چک و اختلافات درون مرزی شرکت نمی کند .این افراد با تحصیلات آکادمیک در حوزه بین الملل و به امور قانونی مهاجرت برون مرزی تسلط دارند .

نقش وکلای مهاجرت معمولاً مشاوره برای متقاضیان انواع مهاجرت است که باید با مقامات مهاجرت کشور مقصد ارتباط برقرار کنند. وکلای مهاجرت عموماً برای مسائلی مانند درخواست ویزا، کارت سبز، تابعیت و مسائل اشتغال و اقامت مشاوره و راهنمایی ارائه می‌دهند.

موارد خاصی وجود دارد که استخدام یک وکیل مهاجرت ضروری است.برخی از این موارد عبارت‌اند از:

متقاضی با سوء پیشینه قضایی

اگر یک متقاضی به جرم محکوم‌شده است: تقریباً تمام فرم‌های مهاجرتی از اینکه آیا متقاضی به جرم محکوم‌شده است، می‌پرسد. بنابراین متقاضی باید تمام سابقه قضایی خود را، حتی برای اتهاماتی که از آن تبرئه شده منتشر کند. معمولاً در این موارد استخدام یک وکیل جنایی ضروری نیست. وکلای مهاجرت همیشه راهی برای همپوشانی قوانین مهاجرت بر قوانین کیفری دارند.

پرونده های ریجکت شده

درصورتی‌که درخواست‌های مهاجر قبلاً رد شده است، یک وکیل مهاجرت قادر خواهد بود دریابد که پرونده چه نقصی داشته که رد شده است. همچنین در صورت امکان می‌تواند درخواست تجدیدنظر یا اعتراض به‌حکم صادرشده را دهد.

متقاضی بیمار

درصورتی‌که فرد متقاضی دارای شرایط جسمی سخت و یا بیماری باشد، وکیل مهاجرت می‌تواند کمک بزرگی در انجام و تسریع امور باشد. البته هر نوع بیماری قابلیت اقدام برای مهاجرت را ندارد مانند بیماری‌های عفونی و خطرناک که اپیدمی نیز باشد.

و سایر دلایل

زمانی که پرونده یک متقاضی در پروسه مهاجرت به دلایل نامعلومی مشمول زمان طولانی شده و به تعویق می‌افتد وکلای مهاجرت با علم به مراحل، قوانین و زمان‌بندی‌های پروسه درخواست، می‌تواند با نامه نگاری یا مراجعه به مراکز مربوطه نسبت به پردازش سریع پروسه اقدام کند.

اگر متقاضی به دنبال دریافت ویزای کاری باشد، اما کارفرمای احتمالی وی مسائل مربوط به مهاجرت را رعایت نکند با توجه به پیچیدگی کار فقط یک وکیل مهاجرت می‌تواند با به‌کارگیری قوانین و نظارت بر اجرای بندهای تعهدنامه کاری حقوق کاری مهاجران را تضمین کند.

اگر متقاضی فرآیند درخواست را آغاز کرده است، اما نمی‌داند چه باید بکنید: در برخی موارد ممکن است مدارک یا اسناد اضافی را برای حمایت از ادعای متقاضی درخواست کند. کار با وکیل از ابتدای فرآیند می‌تواند به جلوگیری از تأخیر کمک کند و حتی ممکن است روند را سریع‌تر کند.

وظایف وکیل مهاجرت

  • مشاوره و اطلاع‌رسانی خود در مورد قوانین مهاجرت به موکل خود که می‌تواند شخص، شرکت‌ها و شرکت‌های تجاری باشد.
  • رسیدگی به مشکلات و پیچیدگی‌های انواع پرونده‌های مهاجرتی
  • تسریع مراحل اخذ انواع ویزاهای مهاجرتی

مشخصات وکیل مهاجرت

مهارت‌ها و مشخصات موردنیاز برای وکیل مهاجرت علاوه برداشتن مدارک دانشگاهی مرتبط در حوزه حقوق بین‌الملل عبارت‌اند از:

  • تخصص و تسلط به امور مهاجرت در همه انواع خود و کلیه شرایط و مراحل اخذ ویزا و اقامت
  • داشتن تعهد کاری و مهارت‌های ارتباطی خوب برای درک مشکلات متقاضیان و ارائه یک‌راه حل مناسب

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

ارسال درخواست:

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش عدد 1 را به شماره 09020089128 پیامک کنید