ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن سندی است که توسط مقامات ذی‌صلاح برای افراد علاقه‌مند به مسافرت و بازدید از منطقه شینگن صادر می‌شود.

درصورت اخذ ویزای شینگن، به راحتی می‌توانید در بین ۲۶ کشور منطقه شینگن تردد کنید بدون نیاز به ویزای هرکدام از این کشورها.

منطقه شینگن از ۲۶ کشور تشکیل‌شده است که توافق کرده‌اند تا اجازه دهند شهروندانشان به‌طور آزادانه در بین کشورهای این منطقه تردد داشته باشند چنان‌که گویی تمام این ۲۶ کشور به‌مثابه یک کشور است. از این ۲۶ کشور موجود در توافق‌نامه شینگن، ۲۲ کشور جزء اتحادیه اروپا بوده و ۴ کشور دیگر جزء انجمن تجارت آزاد اروپا ((European Free Trade Association (EFTA) هستند.
منطقه شینگن اکثریت کشورهای اروپایی را پوشش می‌دهد، به‌جز بریتانیا و کشورهایی مانند رومانی، بلغارستان، کرواسی، قبرس و ایرلند که به‌زودی بخشی از این توافقنامه می‌شود. بااین‌حال، کشورهایی وجود دارد که بخشی از اتحادیه اروپا نیستند مانند نروژ، ایسلند، سوئیس و لیختن‌اشتاین، اما در حال حاضر متعلق به منطقه شینگن هستند و سیاست تردد آزاد را دنبال می‌کنند.

انواع ویزای شینگن

بر اساس هدف یا ماهیت سفر به منطقه شینگن، چندین نوع ویزای شینگن توسط کنسولگری یا سفارت صادر می‌شود.

  1. ویزای یکسان شینگن (Uniform Schengen Visas (USV

    ویزای یکسان شینگن به افراد اجازه می‌دهد تا به کشورهای عضو شینگن عبور و مرور داشته باشند یا در یکی از این کشورها ساکن شوند البته برای دوره محدود ۹۰ روز برای هر ۶ ماه از تاریخ ورود به یکی از این کشورها. یعنی در هر ۶ ماه از تاریخ ورود به منطقه شینگن تنها ۹۰ روز می‌توانید در این منطقه اقامت داشته باشید. بر اساس هدف از ورود به منطقه شینگن، این ویزا دو حالت A و C دارد.

  2. ویزای معتبر منطقه‌ای محدود (Limited territorial validity visas (LTV

    این نوع ویزا به شما اجازه می‌دهد تنها به کشوری از شینگن که این ویزا را صادر کرده سفر کنید یا در موارد دیگر به کشورهایی از شنگین می توانید سفر کنید که در درخواست ویزایتان نام آن‌ها را ذکر کرده‌اید. به‌غیراز کشورهای شینگن ذکر شده، این ویزای خاص برای کشور دیگر شینگن نامعتبر است.

  3. ویزای ملی National Visas

    ویزای نشنال نوع D برای افراد خاصی صادر می‌شود که قصد تحصیل، کار یا اقامت دائمی را در یکی از کشورهای شینگن دارند. ویزای ملی می‌تواند یک ورودی مجزا باشد که به افرادی که برای مدت مشخصی نیاز دارند در یکی از کشورهای شینگن اقامت داشته باشند اعطا شود و یا تنها با این هدف که آن‌ها باید به کشورشان بازگردند صادر شود.

 

منبع: https://www.schengenvisainfo.com

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

ارسال درخواست:

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش عدد 1 را به شماره 09020089128 پیامک کنید