پناهندگی ترکیه از طریق un (سازمان ملل متحد)

 در سال‌های اخیر تقاضای پناهندگی کشور ترکیه افزایش یافته و ترکیه به یکی از پناهنده‌پذیرترین کشورهای دنیا تبدیل شده است. در حال حاضر قریب به چهار میلیون نفر پناهنده در ترکیه اقامت دارند. که از این جمعیت یک میلیون به جوانان بین ۱۵ تا ۲۴ سال اختصاص دارد.

درباره سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد یک سازمان بین‌المللی است که برای جلوگیری از تکرار جنگ‌هایی که در نیمه اول قرن بیست و یکم اتفاق افتاد و همچنین ایجاد صلح و امنیت جهانی شکل گرفت. و دستیابی به همکاری اقتصادی و اجتماعی بین‌المللی نیز از دیگر اهداف تشکیل این سازمان بوده است. اعضای اصلی سازمان ملل عبارت‌اند از مجمع عمومی، شورای امنیت، شورای اقتصادی و اجتماعی، شورای حراست، دادگاه بین‌المللی و دبیرخانه سازمان ملل متحد.

این سازمان ۱۹۳ عضو دارد و ترکیه هم یکی از اعضا آن است.

سازمان ملل متحد و ترکیه

ترکیه در سال‌های اخیر فعالیت‌های خود را در سازمان ملل افزایش داده است و تلاش می‌کند تا به طور مؤثر در زمینه مسائل مربوط به برنامه‌های سازمان ملل متحد کمک کند. ترکیه از عضویت خود در گروه‌ها و سازمان‌های مختلف بهره می‌گیرد و برای ایفای نقشی سازنده تلاش می‌کند.

ترکیه حمایت خود را از سازمان ملل متحد گسترش داده و مصمم است تا سهم خود را در صلح، امنیت، ثبات و رفاه بین‌المللی افزایش دهد. و همچنین تلاش‌های خود را برای تقویت اصول و ارزش‌های اساسی مانند حقوق بشر، دموکراسی و حاکمیت قانون افزایش دهد. ترکیه فرصت‌های بیشتری را در عرصه بین‌المللی و سازمان ملل متحد فراهم می‌کند. ترکیه همواره یکی از قوی‌ترین حامیان اصول و اهداف منشور ملل متحد بوده و از حل اختلافات بین‌المللی از طریق همکاری چند جانبه حمایت کرده است.

توسعه روابط ترکیه و سازمان ملل

در راستای پیشرفتی که در سال‌های اخیر در روابط ترکیه با سازمان ملل متحد به دست آمده، یکی از اهداف اصلی سیاست سازمان ملل متحد این است که استانبول را به یکی مراکز سازمان ملل متحد تبدیل کند، با توجه به نزدیکی آن به اروپای شرقی، قفقاز، آسیای مرکزی، خاورمیانه و شمال آفریقا، و همچنین برخوردار بودن از امکانات تفریحی و توریستی و مرکزیت اقتصادی، مالی و فرهنگی، قابیلت تبدیل شدن به یکی از مراکز سازمان ملل را دارا می‌باشد. استانبول همچنین مرکز بین‌المللی سازمان ملل متحد برای بخش خصوصی در برنامه توسعه سازمان ملل متحد، مرکز خدمات منطقه‌ای اروپا برای کشورهای اروپایی و کشورهای مستقل مشترک‌المنافع و اداره منطقه‌ای سازمان ملل متحد برای برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان برای اروپا و آسیای مرکزی است.

سهم ترکیه در حفظ صلح که مهم‌ترین هدف تشکیل سازمان ملل بوده، نشان‌دهنده یک نمونه واقعی از همکاری این کشور با سازمان ملل متحد است. ترکیه از جمله کشورهایی است که پرسنل نظامی و غیرنظامی را برای حفظ صلح سازمان ملل متحد در مناطق مختلف جهان در اختیار دارد.

مهاجرت و پناهندگی ترکیه از طریق سازمان ملل

دولت ترکیه خواسته‌ها و نیازهای پناهندگان را با حمایت‌های سازمان ملل برآورده می‌کند. سازمان ملل هم به واسطه نهادهای ملی و مردمی به پناهندگان کمک رسانی می‌کند.

با توجه به بحران سوریه تعداد پناهندگان کشور ترکیه در حال افزایش است. به همین منظور سازمان ملل و بنیادهای وابسته به آن برنامه‌هایی را برای مهاجرت‌های استراتژی و منطقه‌ای در ترکیه تهیه و تدوین کرده‌اند. این برنامه‌ها شامل حقوق شهروندی، حق تحصیل، مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، خدمات اجتماعی و… می‌شود. سازمان ملل، دولت ترکیه را برای تحقق نیازها و حقوق پناهندگان حمایت می‌کند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.موارد ضروری مشخص شده اند. *

Solve : *
13 + 22 =